By gospodarstwo agroturystyczne w mazowieckiem lub na mazurach przyciągało turystów nie może się skupiać głownie na bazie noclegowej, nawet jeśli ta baza jest luksusowa. Gość i turysta oczekuje obecnie czegoś więcej, między innymi oferty rekreacyjnej, edukacyjnej, rozrywkowej, nawet rehabilitacyjnej.
Rehabilitacja
Ten trzeci rodzaj oferty, czyli rehabilitacja staje się coraz bardziej popularny i tu dużą rolę odgrywają hodowle konkretnych zwierząt. Czasem jest to tylko obcowanie ze zwierzętami, na przykład stosowane przy leczeniu zespołu Aspergera. Innym razem zabawa ruchowa, przeznaczona choćby dla dzieci z porażeniem mózgowym. Tu sprawdza się dogoterapia, czyli obcowanie z psami.
Bardzo popularna jest hipoterapia, czyli obcowanie z końmi, z czego korzystają osoby mające problemy z kończynami lub kręgosłupem. Jednak bardzo ważne jest to, by taką ofertę wcielał w życie profesjonalny instruktor lub terapeuta.
Terapeutycznie mogą również oddziaływać pewne urządzenia zainstalowane w gospodarstwie, na przyklad sauna, ruska bania lub ogromne drewniane beczki do kąpieli na świeżym powietrzu.
Edukacja
Spora grupa potencjalnych gości gospodarstwa agroturystycznego wybiera określone miejsce kierując się możliwością zobaczenia lokalnych atrakcji. Może to być nie tylko otoczenie przyrodniczo-geograficzne ale również zabytki. Coraz częściej właściciele gospodarstw agroturystycznych inicjują ścieżki edukacyjne ustawiając na konkretnym odcinku szlaku kolorowe plansze z informacjami. Z tym na ogół nie mają większych trudności, jako że nadleśnictwa i lokalne samorządy chętnie współpracują przy takich inicjatywach. Dodatkowo w ofercie mogą być wycieczki do okolicznych atrakcji (na przykład bryczką).
Bardzo popularne w gospodarstwach agroturystycznych stały się własne mini muzea, gdzie najczęściej są gromadzone eksponaty etnograficzne związane z tym terenem.
Rozrywka
Od czasu do czasu gość wybiera pobyt w konkretnym gospodarstwie dlatego, że chce uczestniczyć w festynie, który cyklicznie o konkretnej porze odbywa się w okolicy. Ostatnio modne stały się imprezy nawiązujące do konkretnych produktów kulinarnych, na przykład „Święto sękacza” w Żytkiejmach w północno-wschodniej Polsce albo „Dzień Rybaka”.
W sezonie letnim sporo imprez (także muzycznych) odbywa się nad jeziorami. Mimo to niektóre gospodarstwa agroturystyczne organizują (czasem cyklicznie) swoje własne imprezy, choćby recitale bardów. Nie są już rzadkością organizowane w agroturystykach wystawy plastyczne lub fotograficzne. Dzięki tym pomysłom część właścicieli gospodarstw agroturystycznych (świadomie lub nie) stała się animatorami kultury.
Odwiedź gpospodarstwo agroturystyczne w Mazowieckim – Konstantów