pieniadze

Kursy walut zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, ale z minuty na minutę. Każdy pieniądz ma swoją wartość, jednak podlega ona zmianom w czasie, co wyraźnie zaznacza się w kursach walut. Ich wzrost i spadek determinowany jest przez wiele czynników ekonomicznych i politycznych, kurs zmienia się na skutek wydarzeń w kraju i za granicą, których często nie jesteśmy świadomi. Chcąc lepiej zrozumieć te zależności, warto jest być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami na rynku walutowym.

Czynniki ekonomiczne i polityczne

Duże znaczenie dla kursu waluty ma stopa procentowa. Wysoka jest korzystna dla oszczędzania, ponieważ pieniądz ma wtedy większą wartość. Jednocześnie jednak nie należy w tym czasie podejmować się dużych inwestycji. Przy niskich stopach procentowych gospodarka jest ożywiona, a konsumpcja wzrasta. Kolejnym czynnikiem warunkującym kurs waluty jest inflacja. Stabilnie niski poziom inflacji sprzyja wzroście wartości waluty. Przy wysokim poziomie jest odwrotnie. Uwagę należy również zwrócić na PKB. Jeżeli wzrasta, jest to sygnał, że gospodarka danego kraju się rozwija, jeżeli jednak maleje, to jednocześnie osłabia walutę.

Często bagatelizowanym czynnikiem warunkującym wartość waluty są wydarzenia polityczne. Mogą one jednak skutecznie ją osłabić lub wzmocnić w zależności np. od doniesień politycznych zza granicy. Wahania kursu walut obserwować możemy również przy wyborach prezydenckich i w trakcie konfliktów zbrojnych.

Zawsze na bieżąco

(…)Dolar z kolei osłabiał się w stosunku do większości głównych walut. Nie pomagały tu piątkowe, słabe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz sytuacja polityczna – pojawiają się bowiem obawy co do tego, czy prezydent Donald Trump będzie w stanie przeforsować reformę podatkową. Efekt jest taki, że kurs EURUSD wynosi obecnie powyżej 1,18, chociaż jeszcze kilka dni temu osiągał on 1,1670.(…)

Taką wiadomość mogliśmy 11 października przeczytać na stronie kantoru internetowego trejdoo.com. Bardzo często nie mamy świadomości, co i dlaczego dzieje się na rynku walutowym i nawet przy wymianie walut nie zasięgamy informacji na ten temat. Być może jest to spowodowane ograniczonym dostępem do takich informacji. Kantor trejdoo.com postanowił jednak to zmienić, tworząc dla swoich użytkowników bazę aktualnych komentarzy i analiz rynku.

Dodaj komentarz