brama

Możliwość łatwego otwierania i zamykania różnego rodzaju bram wjazdowych to najważniejsze zadanie, jakie mają do spełnienia napędy bramowe. Dzięki temu nie trzeba wychodzić z posesji, czy nawet z domu. Bramy wjazdowe dzieli się na przesuwne i skrzydłowe. Warto poznać główne cechy napędów dla tych bram.

Automatyka do bram wjazdowych przesuwnych

Najważniejsze elementy w bramach wjazdowych przesuwnych, związanych bezpośrednio z automatyką to: silnik, przekładnia ślimakowa oraz moduł sterujący. Najczęściej silniki zasilane są napięciem 230 V. Przekładnie ślimakowe są urządzeniami samoblokującymi, mającymi zapobiegać możliwości ręcznego odblokowania bramy. Moduł sterujący składa się z nadajnika, czyli z pilota oraz z odbiornika radiowego. Jego najważniejszym zadaniem jest zdalne otwierania i zamykanie bramy. Można też zdecydować się na zastosowanie funkcji dodatkowych w bramach przesuwnych. Odpowiadają one zarówno za zwiększenie komfortu, jak i za większy poziom bezpieczeństwa. Jedną z popularniejszych funkcji jest funkcja furtki. Pozwala ona na częściowe otwarcie bramy, na wcześniej ustaloną szerokość. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie przejścia dla pieszych. Wystarczy tylko odpowiednio zakodować funkcję furtki na pilocie bądź w panelu sterującym, aby móc z niej korzystać. Bardzo popularne jest także, aby napędy do bram wyposażać w dodatkowe funkcje zabezpieczające. Działają one na zasadzie fotokomórki bądź specjalnej listwy krawędziowej. Ta druga opcja jest bardziej kosztowna, aczkolwiek gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo. Zabezpiecza nie tylko przed uderzeniem bramy w przeszkodę, ale też wykrywa wzrost ciśnienia w obszarze działania listwy, przesyłając sygnał zatrzymania bramy wraz z odwróceniem kierunku ruchu. Warto też wykorzystywać funkcje wejścia: “otwórz”, “zamknij”, czy “praca krokowa”, gdyż one pozwalają sterować ruchem bramy z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca. Komfort użytkowania bramy zagwarantowany jest natomiast, kiedy skorzystamy z opcji automatycznego zamykania. Ruch zamykania nie zacznie się, jeśli nie zniknie przeszkoda wykryta przez fotokomórki. Jeżeli natomiast właściciel bramy przesuwnej chce kontrolować pracę bramy, powinien wykorzystać opcję zliczania ilości cykli. Przydatna okazuje się ona podczas konserwacji. W większych systemach automatyki korzysta się także z funkcji master slave, pozwalającej ustawić dwa siłowniki pracujące równocześnie dla dwóch bram przesuwnych. Wobec tego, można zauważyć, że będzie w czym wybierać, kiedy chcemy, aby w bramach przesuwnych napędy do bram działały perfekcyjnie.

Automatyka do bram wjazdowych skrzydłowych

Kiedy chcemy posiadać zautomatyzowaną bramę skrzydłową, to możemy być pewni, że dostępna będzie dla nas szeroka gama produktów, zróżnicowanych pod różnymi względami. Można będzie wybierać w mocy siłowników, czy intensywności ich pracy. Dostępne w Polsce napędy do bram skrzydłowych dzielone są najczęściej przez producentów na siłowniki elektromechaniczne oraz na siłowniki hydrauliczne. Wyróżnia się również trzy podstawowe typy napędów, jakimi są: siłowniki z ramieniem łamanym, siłowniki śrubowe oraz siłowniki podziemne.

Siłowniki śrubowe mają dużą siłę pociągową oraz dużą siłę pchania. To sprawia, że nadają się do bram ciężkich, a także do tych, które osadzone są na słupkach metalowych.

Siłowniki  z ramieniem łamanym wyróżniają się wyjątkowo płynną pracą oraz tym, że są estetyczne. Dlatego też są cenione przez użytkowników bram skrzydłowych. Mogą one być urządzeniami samoblokującymi, dzięki czemu idealnie nadają się do furtek.

Siłowniki podziemne przeznaczone są do współpracy z najcięższymi, i tym samym największymi bramami. Ich najbardziej innowacyjne wersje pozwalają na otwieranie skrzydeł bramy nawet o 180 stopni.

W bramach skrzydłowych można skorzystać nie tylko z funkcji sterowania, jeśli chodzi o automatykę. Można bowiem zdecydować się na funkcję opóźnienia otwierania drugiego skrzydła, co zabezpiecza skrzydła bramy przed najściem na siebie. W pierwszej kolejności zamyka się skrzydło z nakładką.

Drugą popularną opcją jest opcja wyłączników krańcowych, eliminujących konieczność zastosowania odbojników wystających z ziemi. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia bramy w czasie codziennego użytkowania.

Warto również wspomnieć o opcji wyjścia na elektrozaczep, stosowanej w dużych bramach skrzydłowych, a więc w takich, gdzie długość skrzydła wynosi więcej niż 3 metry. Elektrozaczep nie pozwala bowiem na blokowanie bramy.

Ostatnią, godną uwagi opcją jest funkcja spowalniania przy końcach. Jest ona użyteczna, ponieważ dzięki niej skrzydła bramy są łagodnie domknięte, bez niepotrzebnych uderzeń i hałasów. To zaś przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania.

Wybierając automatykę bram wjazdowych, zawsze należy kierować się rodzajem bramy. To sprawi, że będzie mieć się najlepiej dopasowane elementy, odpowiadającej za długoletnie i sprawne korzystanie z bramy na posesji. Powyższe wskazówki pozwolą podjąć decyzję odnośnie tego, na co dobrze będzie się zdecydować.

Dodaj komentarz