dziecko

Biegunka u niemowlęcia niestety nie należy do rzadkości. Nie należy od razu wpadać w panikę, jednak należy uważnie obserwować dziecko, aby nie dopuścić do niebezpiecznego odwodnienia. Pierwszą rzeczą po której rozpoznajemy, że mamy do czynienia z biegunką u niemowlaka są częstsze niż zazwyczaj wypróżnienia i luźna konsystencja stolca. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, najczęściej wystarczy odpowiednie nawodnienie i lekkostrawna dieta. Jednak są sytuacje, które wymagają konsultacji z lekarzem pediatrą.

Kiedy z biegunką u niemowlaka należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli częstemu wypróżnianiu i zmianie konsystencji stolca towarzyszą dodatkowe objawy, może ona przybrać ostrą postać, która wymaga jak najszybszej interwencji lekarza. Należy więc szybko zareagować na takie objawy jak:

  • Ból brzucha, gorączka, wymioty i ogólne osłabienie. Takie objawy skutecznie utrudniają podawanie dodatkowych płynów dziecku, dlatego może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne dla funkcji życiowych małego człowieka.

  • Przewlekły przebieg biegunki. Nawet jeśli objawy nie są tak dokuczliwe, ale utrzymują się dłużej niż 7 dni, również stwarzają ryzyko odwodnienia i poważnych problemów zdrowotnych.

  • Płacz bez łez, rzadkie oddawanie moczu, suchy język czy wzmożone pragnienie – to już sygnały alarmowe wskazujące na odwodnienie. Należy wtedy niezwłocznie udać się na Izbę Przyjęć do najbliższego szpitala.

Nie bez znaczenia jest zatem dokładna obserwacja dziecka. Tylko ona może pomóc w odpowiedniej chwili podjąć działania, mające na celu pełne wyzdrowienie. Warto także poznać sprawdzone wskazówki bardziej doświadczonych rodziców i pediatrów: https://humana-baby.pl/blog/biegunki-u-niemowlat-jak-sobie-z-nimi-radzic/ – dzięki nim te popularne problemy zdrowotne przestaną spędzać sen z powiek młodym rodzicom, drżącym o swoją pociechę.

Jak ustrzec niemowlaka przed biegunką?

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego aby ochronić małe dziecko przed biegunką należy stosować się do kilku zasad:

  • Przestrzegaj zasad higieny w kontakcie z dzieckiem i podczas przygotowania posiłków. Wyparz butelkę i smoczek i często myj ręce, zwłaszcza przed karmieniem piersią.

  • Odciągnięty pokarm i jedzenie przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

  • Podczas podawania dziecku antybiotyków nie zapominaj o preparatach ochronnych.

  • Chroń dziecko przed kontaktem z chorymi osobami.

  • Dbaj o świeżość podawanych produktów i zawsze sprawdzaj datę przydatności do spożycia.

Zawsze ilekroć masz wątpliwości, co do przebiegu biegunki, skonsultuj się z lekarzem. Gdy chodzi o zdrowie niemowlęcia żadne ryzyko lub zbyt długie oczekiwanie, aż objawy same przejdą nie wchodzą w grę. Nawet jeśli sytuacja nie wymagała doraźnej interwencji, to u specjalisty uzyskasz niezbędne informacje i cenne wskazówki na przyszłość.

Dodaj komentarz