Brak miesiączki może wynikać z niewielkiego rozregulowania, ale może również stanowić przyczynę do niepokoju. Dlatego trzeba zawsze wyjaśnić ten stan.
Ciąża
Oczywiście pierwszym powodem, który nasuwa się na myśl, kiedy chodzi o zaburzenia cyklu menstruacyjnego jest ciąża. Okres może zaniknąć całkowicie już od pierwszego miesiąca, jednakże nie jest to zawsze regułą. Może być też tak, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy ciąży występują delikatne plamienia, które można pomylić z bardzo słabym krwawieniem menstruacyjnym. Dlatego też, jeśli występują objawy podobne do zaburzeń cyklu warto zawsze zrobić test ciążowy. Dobrze jest wykryć ciążę jak najszybciej – chociażby po to, aby nieświadomie nie zaszkodzić dziecku alkoholem czy lekami.
Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego, albo wręcz jego brak, spowodowane mogą być również problemami hormonalnymi. Wtedy sytuacja wymaga szybkiego wyjaśnienia. W przypadku takich dolegliwości mogą się pojawić także inne objawy – gwałtowne tycie lub chudnięcie, cysty na jajnikach, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Może też okazać się, że zaburzenia miesiączki spowodowane są chorobami tarczycy. Wizyta u lekarza jest niezbędna.
Stres, tryb życia
Jeśli zaburzenia w cyklu występują jednorazowo nie należy się martwić. Może być bowiem tak, że przyczynił się do nich stres, podróże, w tym szczególnie te samolotem, nagła zmiana trybu życia, czy niedawno przebyta infekcja. Należy też pamiętać, że zazwyczaj cykl miesiączkowy nie jest równy, okres może występować na przykład co 28, 30 czy 26 dni i nie będzie w tym niczego niepokojącego.
Infekcje intymne
Do zaburzeń cyklu miesiączkowego przyczyniają się także infekcje intymne takie jak zapalenie pochwy. Powinny nas zaniepokoić objawy takie jak pieczenie pochwy, ból, świąd, podrażnienie. Ginekolog powinien w tej sytuacji dobrać odpowiednie leczenie. Po ustąpieniu stanu zapalnego także cykl menstruacyjny powinien wrócić do normy. W infekcjach i w ich profilaktyce warto wspomagać się probiotykami, które przywracają naturalną równowagę okolic intymnych. Na stronie www.lactovaginal.pl znaleźć można więcej szczegółów dotyczących probiotyki Lactovaginal a także pielęgnacji okolic intymnych w każdym momencie, nie tylko w czasie infekcji.