chodnik

Oprócz wykończenia terenu wokół posesji nierzadko trzeba również zadbać o teren przed nią i wybudować dojście do nieruchomości. Konieczność uwzględnienia bezpieczeństwa oraz wytrzymałości takiego rozwiązania może być dość problematyczne, gdy na naszej posesji zazwyczaj kierujemy się innymi priorytetami. Jak zatem wykonać bezpieczny i estetyczny chodnik przed domem ? O tym poniżej.

Bezpieczeństwo

Pierwszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo konstrukcji. Już w przedbiegach odpada tutaj piękna, ale nierówna i mała kostka brukowa, gdyż panie w szpilkach lub starsi ludzie mogą się na nich zwyczajnie przewrócić. Utrzymanie intensywnie użytkowanej powierzchni również nie będzie łatwe w przypadku drobnej kostki, a w zimie śniegu nie będzie można usunąć.

Ergonomia

Drugą kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę — jest wygoda użytkowania. Częsty ruch pieszy wymaga, aby rozwiązanie było komfortowe dla osób przechodzących obok posesji. Dobrym rozwiązaniem będą płyty chodnikowe, które są duże i płaskie. Ułożenie z nich chodnika przed domem stworzy prostą konstrukcję i zapobiegnie wyszczerbienia — tak jak jest to w przypadku kostek brukowych. Jeśli koniecznie chcemy postawić na kostkę brukową, z pomocą przychodzi nam kostka betonowa. Jest co najważniejsze płaska i szorstka co nie spowoduje upadku nawet podczas solidnego deszczu.

Estetyka

Jeśli zależy nam, aby po spełnieniu wymogów funkcjonalnych chodnik by estetyczny i cieszył oko mamy do wyboru wiele możliwości. Pierwszą z nich są płyty brukowe. Łączą w sobie praktyczność, gdyż są duże i płaskie oraz dobry gust. Wykonane są z takich samych materiałów co dobra kostka brukowa np. na alejki w ogrodzie. Najdroższym, ale najbardziej eleganckim rozwiązaniem będzie kostka szlachetna. Stosowana obok ważnych instytucji czy drogich posiadłości z pewnością zada szyku i zmieni otoczenie. Jej struktura może być chropowata, gładka lub antypoślizgowa, a dostępnych kolorów i wzorów jest wiele. To zdecydowanie najlepszy jakościowo produkt, za który trzeba będzie zapłacić nieco więcej.

Produkty takie można kupić we wszystkich marketach budowlanych lub internecie. Szeroka oferta z pewnością pozwoli na znalezienie najlepszej opcji i dopasowania materiału do ogrodzenia i otoczenia.

Dodaj komentarz