Prowadzisz sklep internetowy albo zakład produkcyjny i potrzebujesz magazynu do składowania konkretnych towarów lub materiałów? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego obiektu logistycznego dla swojego biznesu. Zapraszamy do lektury!
1. Rodzaj magazynu
Jedną z kluczowych kwestii jest rodzaj magazynu – otwarty, półotwarty lub zamknięty. Jego wybór zależy głównie od tego, co tak naprawdę będzie w nim składowane. Magazyny otwarte to różnego rodzaju place i składowiska o twardej bądź gruntowej nawierzchni, które nie mają żadnej osłony. Z tego względu idealnie nadają się do przechowywania rzeczy odpornych na działanie czynników atmosferycznych, np. wyroby hutnicze. Magazyny półotwarte – wszelkie wiaty i zasieki z przynajmniej jednym odsłoniętym bokiem – to skład przeznaczony dla materiałów częściowo odpornych na warunki pogodowe, np. dla drewna. Z kolei magazyny zamknięte są całkowicie zabudowane, ponieważ znajdujące się w nich towary i materiały muszą być całkowicie chronione przed śniegiem czy deszczem. Są to m.in. budynki parterowe i wielokondygnacyjne oraz magazyny rampowe i bezrampowe.
2. Wielkość magazynu
Wielkość magazynu to nie mniej znaczący czynnik determinujący jego wybór aniżeli rodzaj. Powierzchnia musi być oczywiście dostosowana do ilości towarów, które będą składowane w magazynie. Należy jednak uwzględnić także fakt, że w przyszłości tych towarów może być więcej, dlatego warto postawić na nieco większy lokal niż wyszło to z przeliczenia stosunku ilości do wielkości. Pamiętaj, by nigdy nie wybierać zbyt małego magazynu (np. kosztem ceny), gdyż z pewnością będzie się to wiązało w przyszłości z koniecznością jego zamiany. A jeśli już stawiać na powierzchnie logistyczne do wynajęcia, to z założeniem na kilka, a nawet kilkanaście dobrych lat.
3. Klasa magazynu
Zwróć uwagę również na tzw. klasę magazynu – A lub B. Budynki zaliczające się do klasy A są zlokalizowane blisko autostrad i dróg ekspresowych, a także posiadają parking dla samochodów ciężarowych oraz osobowych. Ważne są tu ponadto parametry techniczne, np. minimalna nośność posadzki, maksymalna głębokość i wysokość magazynu, a także określona siatka słupów oraz bram wjazdowych. Budynki te powinny mieć również m.in. specjalnie dedykowany dla nich system tryskaczy oraz system oświetleniowy. Magazyny, które nie spełniają powyższych wymogów, zaliczają się do klasy B.
4. Obsługa magazynu
Często pomijaną, a przecież równie znaczącą kwestią jest obsługa magazynu – zwłaszcza, jeżeli decydujesz się na wynajem takiego lokalu po raz pierwszy. Obsługa może być realizowana w ramach przedsiębiorstwa (zatrudnianie pracowników), jak i przez zatrudnioną do tego celu niezależną firmę (outsourcing). Dodamy tylko, że szybszym i bardziej efektywnym wyjściem będzie oddanie tej roli zewnętrznej działalności. To pozwoli na uniknięcie typowych błędów i sprawi, że magazyn będzie znakomicie zorganizowany już od samego początku użytkowania.