W polskim budownictwie coraz częściej zwraca się uwagę na domy ekologiczne, co wynika bezpośrednio z zainteresowań Polaków. Doceniają, że mieszkając w tego rodzaju domu zużyją o wiele mniej energii, nie wspominając już o komfortowych warunkach życia. Domy ekologiczne zaliczają się również do obiektów bezawaryjnych, co stanowi ich kolejną zaletę. Dlatego decyzja o budowie domu ekologicznego będzie decyzją słuszną.
Dlaczego warto zdecydować się na dom ekologiczny?
Domy ekologiczne to domy słynące z energooszczędności. Mówi się o nich, że to domy pasywne, a o wielu ich zaletach można przekonać się, przeglądając między innymi ofertę firmy ecoreadyhouse.pl wraz z dotychczas wykonanymi projektami. Domy ekologiczne zużywają nawet do 5 razy mniej energii do ogrzewania w stosunku do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Należy jednak też wiedzieć, że koszt ich budowy jest około 5% droższy od standardowych budynków jednorodzinnych. Domy ekologiczne zaliczają się do obiektów innowacyjnych. Osoby świadome tego, że podwyżki cen energii są coraz regularniejsze i coraz większe, a sam koszt ogrzewania budynków w całości przybiera spore rozmiary powinny więc decydować się na budowę domów ekologicznych. Domy energooszczędne mają dobrą izolację przegród zewnętrznych, w tym stolarki okiennej oraz drzwiowej. Na dodatek, zredukowane są w nich mostki termiczne, a czynny system wentylacji mechanicznej z uzyskiem ciepła jest wysokosprawny. Instalacja grzewcza w domach ekologicznych pozostaje na najwyższym poziomie.
Szczegóły na temat domów ekologicznych
W każdym domu ekologicznym zużywa się również minimalne pokłady energii na codzienną eksploatację. Obejmuje ona: oświetlenie oraz pracę urządzeń gospodarstwa domowego. W domach ekologicznych zmniejsza się redukcja dwutlenku węgla do atmosfery, natomiast zużywany jest duży procent energii odnawialnej, słonecznej, wiatrowej, gruntowej czy biomasy.Fundamenty i piwnica są dobrze izolowane termicznie. Ściany i stropy cechują się solidnością, po to, żeby służyć akumulacji energii. Okna ograniczają maksymalnie ucieczkę ciepła z wnętrz.