rolnictwo

Skuteczne funkcjonowanie na rynku rolniczym jest niezwykle uzależnione od warunków zewnętrznych. Dlatego trudno się dziwić, że zaczęliśmy szukać rozwiązań, które mogłyby pomóc nam w walce ze szkodnikami, psującymi nasz dorobek. Aby zebrać plony rolnik nie może bowiem pozostawać bierny pośród zagrożeń. Jednym ze sposobów zwalczania niebezpieczeństw jest stosowanie herbicydów. Czym są i co warto się o nich dowiedzieć?

O herbicydach ogólnie

Herbicydy, jak sama nazwa wskazuje, to związki chemiczne z rodziny pestycydów, które służą do zwalczania chwastów w uprawach. Są one niezwykle skuteczne i coraz doskonalsze, dzięki czemu nie pozostawiają śladów na roślinach, które później spożywamy. Ich stosowanie to tzw. uzupełnienie mechanicznych sposobów pielęgnacyjnych.

Podział herbicydów

Ogół herbicydów możemy podzielić na trzy kategorie:

  • ze względu na czas użycia
  • ze względu na sposób użycia
  • ze względu na zakres działania.

Ze względu na czas użycia

Herbicydy w tej kategorii dzielimy na takie, które stosowane są przed rozpoczęciem uprawy oraz takie, które charakteryzują się stosowaniem pogłównym. W tym pierwszym przypadku mowa o przedsiewnych, które czasem wymagają pomieszania z glebą oraz przedwschodowych.

Ze względu na sposób użycia

Tutaj możemy wyróżnić takie herbicydy jak te o działaniu dolistnym, co nie wymaga tłumaczenia, o działaniu doglebowym, co również wydaje się jasne oraz o działaniu mieszanym, a więc takim, które stosuje zarówno dolistne jak i doglebowe działanie.

 Ze względu na zakres działania

W tej kategorii znajdziemy herbicydy totalne, selektywnie niszczące rośliny dwuliścienne oraz selektywnie niszczące rośliny jednoliścienne.

Ten podział herbicydów jest bardzo istotny jeśli masz zamiar zacząć je stosować. Z różnorodnymi rodzajami herbicydów spotkasz się na stronie Syngenta.pl, gdzie wybór jest szeroki i wyjątkowo bogaty. Dlatego warto zastanowić się co wybrać i skutecznie przeciwdziałać niszczeniu plonów.

Dodaj komentarz