maszyna

Podajnik ślimakowy to urządzenie wykorzystywane do przemieszczania materiałów sypkich za pomocą śruby obracającej się wewnątrz koryta. Podajniki ślimakowe, znajdują się w przenośnikach. Umożliwiają one transport materiału zarówno w poziomie, pionie jak i skosie.

Jak zbudowany jest przenośnik?

Przenośniki mogą posiadać koryto zamknięte bądź otwarte. Te pierwsze najczęściej przypominają zwykłe koryto w kształcie okrągłej rury bądź litery U i pokrywy, natomiast podajniki otwarte to rury w kształcie litery U, bez pokrywy.

Przenośniki śrubowe zbudowane są z koryta, wewnątrz którego znajduje się ślimak. Ślimakiem zwany jest wał z nawiniętą powierzchnią śrubową. Obracanie się wału powoduje przesuwanie się materiału transportowanego. Produkowane są również ślimaki bez wału – konieczne jest wtedy jednak, by wstęga ślimaka była wystarczająco mocna, by unieść obciążenie. Najczęściej koryta jak i same ślimaki wykonywane są przy wykorzystaniu stali bądź tworzywa sztucznego. Sama konstrukcja oparta jest na śrubie Archimedesa. Z kolei napęd przenośnika, realizuje się poprzez napędzanie wału ślimaka bądź bezpośrednio ślimaka.

Do czego wykorzystuje się przenośniki?

Przenośniki najczęściej znajdują zastosowanie jako urządzenia odbierające materiał z różnego rodzaju zbiorników i silosów. Mogą również być wykorzystywane we właściwym dozowaniu produktów w procesach technologicznych. Aby jednak przenośniki spełniały oczekiwania, bardzo ważne jest wyposażenie w odpowiednie podajniki ślimakowe, dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy. Inne podajniki ślimakowe będą transportowały zboże, z kolei inne będą wykorzystywane w piecach do transportowania węgla. Firma staltechnika.pl oferuje wykonanie podajników ślimakowych, na indywidualne zamówienie, na podstawie przedstawionych rysunków technicznych. Najważniejszy jednak jest fakt, że istnieje możliwość dopasowania parametrów podajnika do potrzeb – jego długości, grubości stali czy łączników. Decydując się na zakup podajnika na indywidualne zamówienie, zyskują Państwo pewność zakupu wysokiej jakości sprzętu dopasowanego do Państwa potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz