Na przestrzeni ostatnich kilku lat frank szwajcarski osiągał spore, sięgające nawet kilku złotych wahania. Ma to dla nas ogromne znaczenie, ponieważ wielu Polaków zaciągnęło kredyty właśnie w tej walucie w chwili, gdy była ona bardzo tania w stosunku do złotego. Sytuacja stała się w pewnym momencie bardzo skomplikowana, dlatego też warto wiedzieć, od czego zależy cena tej waluty.
Przykładowe czynniki i zależności
Zła wiadomość w tym wszystkim jest taka, że kurs waluty uzależniony jest od tak wielu czynników, że ustalenie tych najbardziej znaczących i przewidzenie na ich podstawie przyszłej wartości waluty nigdy nie wykroczy poza sferę domniemań i spekulacji. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że mając szeroką wiedzę i doświadczenie można przewidzieć wahania kursu danej waluty ze względnie dużą precyzją, choć zawsze będą to szacunki niepewne i przybliżone.
Mówiąc bardzo ogólnie, cena franka szwajcarskiego zależy od kondycji gospodarki i Polski, i Szwajcarii, ale też w nie mniejszym stopniu gospodarki strefy euro i Stanów zjednoczonych. Gospodarka w Polsce od wielu lat stale rośnie, nawet jeśli dzieje się to powoli – ale ten czynnik sprawia, że stopy procentowe rosną, a frank kosztuje dla nas mniej. Jednak nie działa to w dwie strony – ponieważ polityka banku szwajcarskiego jest taka, że w przypadku osłabienia szwajcarskiej gospodarki (co miało ostatnio miejsce) stopy procentowe będą utrzymywane na niskim poziomie i frank będzie sztucznie osłabiany, aby jego kurs nie zbliżał się do kursu euro.
Czynnik społeczny
I o ile ten mechanizm możemy wytłumaczyć gospodarką, to inny mechanizm wpływający na cenę waluty – ten bardziej społeczny – jest już zupełnie nie do przewidzenia, ponieważ opiera się na ludzkich emocjach. W momencie gdy zachodzą jakiekolwiek niepokoje na rynkach finansowych lub w polityce (co w naszym kraju też ma często miejsce), to frank szwajcarski jest walutą często wykupywaną przez inwestorów. Wtedy jego wartość na rynku zauważalnie rośnie (w końcu jest trudniej dostępny) i na nowo spada, gdy nie ma już potrzeby zabezpieczenia środków. Natomiast bardzo silny wzrost mógłby mieć miejsce w przypadku dużego konfliktu zbrojnego lub kryzysu finansowego – na całe szczęście to pierwsze zagrożenie jest bardzo odległe, a drugie zdarza się raz na kilkanaście lat. W razie jakiegokolwiek wzrostu waluty można oczywiście szybko ją wymienić w dobrym kantorze, który oferuje szybką i wygodną wymianę; takim kantorem jest np. wrocławski Centnet.pl. Za pośrednictwem tego kantoru możemy dokonywać internetowych transakcji walutowych. Wystarczy się tylko zalogować na swoim koncie, dokonać przelewu środków własnych, lub dokonać płatności kartą kredytową i możemy inwestować w obce waluty. Kantor umożliwia elastyczną sprzedaż, także możliwość dokonywania transakcji mieszanych. Pracownicy kantoru pracują przez 6 dni w tygodniu (z wyjątkiem niedziel) do godziny 22.