klima

Polskie prawo nie zobowiązuje pracodawcy do okresowego czyszczenia urządzeń, służących do klimatyzacji. Jednym wyjątkiem są urządzenia wraz z czynnikiem chłodzącym. Wtedy pracodawca ma obowiązek czyszczenia co 3 miesiące. W pozostałych przypadkach konserwacja klimatyzacji i jej czyszczenie powinno odbywać się tak często, jak wymaga tego instrukcja obsługi, dołączona do każdego urządzenia.

Konserwacja klimatyzacji, a więc też i filtrów powinna odbywać się dość często. Niemniej jednak zdecydowanie najczęściej czyszczeniu powinny być poddawane właśnie filtry. Nawet jeśli klimatyzacja jest bardzo rzadko użytkowana, mogą się w niej namnożyć drobnoustroje. Dlatego należy czyścić ją specjalnymi środkami, które usuną już istniejące bakterie i zapobiegną powstawaniu nowych.

Najczęściej rozwijającą się w klimatyzacji bakterią, która jest niezbyt pożądana jest tak zwana legionella. Rozwija się ona w bardzo wilgotnym środowisku, dlatego zakamarki klimatyzacji są dla niej idealne. Bakteria ta może powodować bardzo trudne do wyleczenia zapalenie płuc. Mogą pojawić się także przewlekłe bóle głowy, zapalenie zatok, wysychanie śluzówek górnych dróg oddechowych, czy alergie. Tym sposobem przenoszone są także inne choroby, takie jak zapalenie spojówek i zapalenie gardła.

Filtry w klimatyzatorach

W niektórych urządzeniach zainstalowane są specjalne sygnalizatory, które alarmują o brudnych filtrach. Każdy filtr można oczyścić ręcznie, na przykład za pomocą wody i ściereczki. Następnie należy je dokładnie wysuszyć. Oprócz często spotykanych filtrów, które zatrzymują wszystkie cząstki mechaniczne, w urządzeniach klimatyzacyjnych mogą występować filtry, które będą wstępnie uzdatniać powietrze, usuwać bakterie, grzyby, czy też pochłaniać brzydkie zapachy.

Dodatkowe filtry najczęściej powinny być użytkowane tylko jednorazowo. Należy wymienić je na nowe w terminie, który ściśle określono w dołączonej do nich instrukcji. Klimatyzacja powinna być czyszczona przynajmniej dwa razy w roku. Przed latem powinna być czyszczona ze względu na konieczność częstego jej włączania, natomiast po okresie letnim że względu na gromadzące się w niej grzyby i drobinki kurzu.

Dodaj komentarz