giełda

Nie da się ukryć, że fundusze inwestycyjne nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością, jak na Zachodzie. Rynek funduszy nie jest tak rozwinięty, bo Polacy nadal boją się podejmować ryzyko inwestycyjne. Inwestorzy często myślą również, że to metoda pomnażania pieniędzy dla „dużych graczy”. Okazuje się, że w fundusze mogą inwestować również początkujący, a osiągane zyski mogą być naprawdę spore.

Czym są fundusze inwestycyjne?

To nic innego jak forma zbiorowego inwestowania. Jednostki uczestnictwa można nabywać w różnych funduszach. Istnieją te o większym ryzyku inwestycyjnym, takie jak fundusze akcji, ale również taki, które charakteryzują się ograniczonym ryzykiem inwestycyjnym. Do takich zaliczyć można fundusze inwestycyjne obligacji albo fundusze pieniężne.

Oczywiście w przypadku funduszy zawsze istnieje ryzyko utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału. Inwestorzy, którzy na takie się zgadzają, mogą jednocześnie liczyć na duże zyski. Bez wątpienia to instrumenty dla osób, które lubią podejmować ryzykowne decyzje, odpowiada im związana z inwestycjami adrenalina i nie boją się utraty pieniędzy.

Polska a Zachód

W zachodniej części Europy fundusze powstały o wiele wcześniej niż w Polsce. Od razu cieszyły się ogromną popularnością. Wynika to głównie z tego, że mieszkańcy Niemiec czy Francji wykazują zupełnie inną świadomość finansową. Podczas gdy u nas tylko połowa Polaków posiada w ogóle oszczędności, w krajach zachodnich nadwyżki pieniędzy generuje prawie każdy.

Ponieważ oszczędności naszych zachodnich sąsiadów są o wiele większe, nie boją się oni ich straty. Pamiętajmy, że odkładanie „zaskórniaków” nadal wiąże się dla Polaków z koniecznością znoszenia wielu wyrzeczeń. Na Zachodzie zarabia się po prostu więcej, a mieszkańców stać na oszczędzanie.

Dlaczego Polacy boją się inwestować w fundusze?

Polacy zdecydowanie częściej wybierają konta oszczędnościowe albo lokaty terminowe. Wolą zarobić mniej, ale za to pewnie. Bezpieczne instrumenty inwestycyjne nie wiążą się z ryzykiem utraty pieniędzy. Okazuje się, że to właśnie ryzyko inwestycyjne jest najczęściej wymienianym powodem, dla którego fundusze inwestycyjne nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem.

Uznaje się również, że funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych jest skomplikowane. Oznacza to z kolei, że inwestor musi nauczyć się reguł, jakie panują na tym rynku. Nic bardziej mylnego, bo w fundusze inwestycyjne mogą inwestować nawet początkujący. Bez obaw można powierzyć swój kapitał doświadczonym doradcom, którzy będą nim należycie zarządzać.

Jak ograniczać ryzyko inwestycyjne?

Istnieją również skuteczne sposoby na to, by ryzyko inwestycyjne mogło być ograniczane. Przede wszystkim zaleca się inwestowanie w ten instrument nie więcej niż 70% wszystkich oszczędności. Warto również zakładać cały portfel inwestycyjny i nabywać jednostki uczestnictwa w różnych funduszach. Nie ma możliwości, by w jednym czasie one wszystkie odniosły porażkę.

Dodaj komentarz