plaża

Badania dowodzą, że ortopedia nadal jest dziedziną naukową, którą Polacy traktują po macoszemu. Co prawda, różnego rodzaju sprzęt rehabitacyjny jest przez nas kupowany stosunkowo często(niestety przeważnie pochodzi on z różnego rodzaju katalogów wysyłkowych, a nie z dobrych sklepów ortopedycznych), jednak na wizyty u lekarza ortopedy nadal decydujemy się bardzo rzadko. Niestety, dotyczy to również najmłodszych pacjentów, w przypadku których regularna, fachowa opieka ortopedyczna jest szczególnie ważna i może oszczędzić dziecku wielu problemów w okresie dorastania oraz dorosłości.

Opieka ortopedyczna u dzieci oraz osób młodych

Statystyki jednoznacznie wskazują, że młodzi Polacy nadal o wiele częściej mają problemy z wadami postawy, niż ma to miejsce w przypadku ich rówieśników z pozostałych krajów Unii Europejskiej. Według zgodnej opinii lekarzy bezpośrednia przyczyna tego stanu rzeczy jest jedna, a mianowicie fakt, że rodzice zbyt rzadko odwiedzają ze swoimi dziećmi gabinety poradni ortopedycznych. Warto pamiętać, że wady postaw są zdecydowanie łatwiejsze do skorygowania w okresie dorastania(a zwłaszcza w jego wczesnym etapie), niż wówczas, gdy kręgosłup już przestał się rozwijać. Co więcej, wiele wad postawy nie jest możliwych do dostrzeżenia gołym okiem: jedyną skuteczną metodą ich diagnozowania jest badanie przez lekarza specjalistę ortopedę, który nie tylko jest w stanie dokonać rozpoznania ewentualnych problemów ale również posiada odpowiednie kompetencje, aby zalecić skuteczne ich leczenie.

Ortopedia u dorosłych

Stereotypowo uważa się, że wizyty u lekarza ortopedy są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, osób starszych oraz pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju choroby związane z układem kostnym. Niestety, nie jest to prawda. Bardzo często zdarza się tak, że na przykład posiadamy wady postawy, których istnienia nie jesteśmy świadomi. Tymczasem, nieprawidłowa pozycja kręgosłupa codziennie powoduje nacisk na niektóre organy, osłabia układ kostny lub po prostu zabiera nam wzrost. Remedium w takiej sytuacji okaże się postawienie odpowiedniej diagnozy oraz fachowy sprzęt ortopedyczny. Najpierw jednak trzeba odwiedzić gabinet dobrego lekarza ortopedy, który obejrzy nasz kręgosłup i wykryje ewentualne nieprawidłowości.

Dodaj komentarz