dom

Często, gdy zastanawiamy się nad tym, co jest lepsze: wynajem czy kupno mieszkania, zapominamy o najważniejszej kwestii, którą jest zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. To, w jaki sposób zostanie ona rozstrzygnięte, zależy tylko i wyłącznie od nas, gdzie bierzemy pod uwagę swoje oczekiwania i styl życia.

Podsumowując, z ostatnich badania wynika, że tylko 4 procent osób wynajmuje lokum na rynkowych warunkach. Z kolei około 14 procent ludności korzysta z najmu nierynkowego tzn. mieszka w lokalu znajomych, służbowym lub czynszowym. Najem rynkowy ma bardzo duży potencjał na wzrost, dzięki inwestycji 5 miliardów złotych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem, co będzie czynnikiem pobudzającym rynek. Czy warto więc wynajmować mieszkanie?

Dlaczego warto?

Główną zaletą, ale także niejedyną jest łatwa możliwość zmiany mieszkania. Posiadanie własnej nieruchomości i zakup nowej nie jest łatwy. Dodatkowo wiąże się to często z dodatkowymi kosztami, na przykład: transakcyjnymi.
Istnieje wiele powodów związanych z życiem osobistych, jak i zawodowym, które skutkują jednak potrzebą zmiany mieszkania. Nikt nie chce poświęcać zbyt dużej ilości czasu na dojazdy do pracy. W momencie, w którym zmieniamy miasto zamieszkania lub dzielnicę, wystarczy po prostu zmienić mieszkanie na takie, którego lokalizacja będzie nam w pełni odpowiadać. Motywatorem do podjęcia takiej decyzji, staje się fakt powiększenia rodziny. Kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe staje się za małe, więc trzeba poszukać większego. Innymi powodami okazać się może irytujący sąsiad, czy głośna i zatłoczona okolica.

Wybór należy do Ciebie

W trakcie wynajmowania mieszkania można poznać kilka rejonów miasta, czy też kraju. Pomocne może się to okazać w szczególności, gdy będziemy poszukiwać miejsca na własną inwestycję lub zechcemy zamieszkać na dłużej. Dodatkowo pozwala to na poznanie rynku nieruchomości, technologii budowy mieszkań, ich zalet i wad. Bez tej wiedzy, zwłaszcza młode osoby, zaczynają żałować podjętej decyzji. Wynajem jest idealną alternatywą dla ludzi poszukujących swojego miejsca na Ziemii, którzy jeszcze nie do końca wiedzą czego chcą od życia.
Warto też wspomnieć o ogromnej dostępności. Nie musimy dysponować ogromnym budżetem, a także zadłużać się w banku. W momencie kupowania mieszkania na kredyt musimy się liczyć z innymi kosztami poza wkładem własnym, czyli opłatami bankowymi. Są to między innymi: odpis z aktu notarialnego, podatek od czynności cywilno-prawnych, prowizja pośrednika czy taksa notarialna. Przykładowo chcąc kupić mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba zaopatrzyć portfel już na początku na kwotę od około 50 tysięcy do 60 tysięcy złotych, a to i tak nie jest w stanie objąć kosztów wyposażenia i wyremontowania mieszkania. Natomiast w czasie najmu, lokatorów nie interesują koszty konserwacji i utrzymania. Za to odpowiedzialny jest właściciel. Rynek oferuje mieszkania w pełni urządzone, gotowe w zasadzie praktycznie do zamieszkania, jak i takie, które potrzebują drobnych zakupów, często jednak ograniczonej wielkości oraz całkowicie nieumeblowane, co pozwala na zabraniu wszystkich swoich rzeczy i mebli.

Dodaj komentarz