dom

System ogrzewania podłogowego zwanego także płaszczyznowym jest rozwiązaniem stosowanym w większości domów jednorodzinnych. Do najważniejszych zalet owej formy należy wygoda, praktyczność oraz obniżone koszta eksploatacyjne. Skoro o kosztach mowa, to warto dodać, że za jedną z największych wad tytułowego rozwiązania jest wysoki koszt usługi. Właśnie dlatego przez wielu ogrzewanie podłogowe bywa uznawane za formę snobistyczną. Jak jest naprawdę?

O rozbieżnej ekonomii słów kilka

Aspekt ekonomiczny w temacie ogrzewania płaszczyznowego ma charakter ambiwalentny. Z jednej strony ów wariant walnie przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych (eksperci mówią o oszczędnościach sięgających nawet 30%!), z drugiej zaś sama usługa wespół z materiałami wciąż bywa kosztowna. Czy owa inwestycja jest opłacalna z punktu widzenia statystycznego Kowalskiego? Przyjrzyjmy się uśrednionym liczbom…

Koszt najprostszej instalacji podłogowej w standardowym domu jednorodzinnym waha się w okolicach od 80 do 120zł za metr kwadratowy. Warto dodać, iż tytułowa instalacja nie jest montowana we wszystkich pomieszczeniach, a wyłącznie w wybranych. Łatwo zatem obliczyć, że za wykonanie instalacji w kuchni o metrażu 10 metrów kwadratowych zapłacimy około 1000zł. Wszystko zależy od cen materiałów i usługi – owe koszta są ustalane z wykonawcą. W ostatnich latach wyższa dostępność materiałów sprawia, że ich ceny, podobnie jak ceny usług sukcesywnie maleją. Jedną z marek, która cechuje się najlepszym stosunkiem wysokiej jakości wykonywanych usług względem atrakcyjnych cen jest marka Uponorhttps://www.uponor.pl/pl-pl.

Pozytywny wpływ na środowisko

Innym walorem tego rodzaju rozwiązania jest aspekt ekologiczny, a mówiąc ściślej – pozytywny wpływ na środowisko. Ogrzewanie płaszczyznowe daje równomierny rozkład temperatury, co nie jest możliwe w przypadku grzejników zwykłych. Dzięki temu ruch powietrza we wszystkich pomieszczeniach jest minimalny, a więc przenoszenie i osiadanie kurzu jest zminimalizowane. Dzięki owemu wariantowi ogrzewania nie występuje także smog spowodowany procesem spalania.

Dodaj komentarz