księgowość

Korzyści z IATF 16949 nie można przecenić – duże i małe firmy skorzystały z tego standardu, aby uzyskać doskonały efekt finansowy i wizerunkowy, odkrywając ogromne oszczędności kosztów oraz zwiększając wydajność. Zastosowanie wytycznych IATF w swoim przedsiębiorstwie jest również szansą na skuteczne zwiększenie konkurencyjności. IATF 16949 dotyczy branży motoryzacyjnej.

Jakie są najważniejsze zalety IATF 16949?

  1. Poprawia wizerunek i wiarygodność – system koncentruje się na spełnianiu wymagań klientów i ulepszaniu dotychczasowych działań. To zwiększa zaufanie, a także promuje budowanie pozytywnych relacji.
  2. Zapewnia w pełni zintegrowane procesy – korzystając z podejścia procesowego IATF 16949, łatwiej monitorować działania w przedsiębiorstwie. W ten sposób szybciej można wykryć obszary wymagające poprawy i dokonać oszczędności zasobów w organizacji.
  3. Rozszerzenie działalności – stand pozwala na prowadzenie handlu i działalności międzynarodowej.
  4. Dbanie o środowisko naturalne – norma zakłada doskonalenie procesów wytwarzania w celu ograniczenie odpadów.
  5. Tworzy kulturę ciągłego doskonalenia – norma pozwala dążyć do sukcesywnego polepszania warunków produkcyjnych  i opiera swoje działanie o system zarządzania jakością.

Co to jest certyfikacja IATF 16949?

ISO/TS 16949 jest specyfikacją techniczną ISO, która ujednolica istniejące amerykańskie (QS-9000), niemieckie (VDA6.1), francuskie (EAQF) i włoskie (AVSQ) normy systemów jakości w branży motoryzacyjnej w obrębie globalnego przemysłu motoryzacyjnego. Jej celem jest wyeliminowania potrzeby wielokrotnych certyfikacji dla spełnienia wymagań klientów. Razem z normą ISO 9001 specyfikacja ISO/TS 16949 określa wymagania wobec systemu jakości dla produktów w przemyśle motoryzacyjnym.

Istnieją dwa rodzaje certyfikacji:  

  • certyfikacja systemu zarządzania jakością firmy zgodna z wymaganiami IATF 16949,
  • certyfikacja osób w celu umożliwienia przeprowadzenia audytu zgodnie z wymaganiami IATF 16949.

Certyfikat IATF 16949 dla firmy obejmuje wdrożenie systemu zarządzania jakością opartego na konkretnych wymaganiach, po czym następuje ocena uznanej jednostki certyfikującej do audytu i zatwierdzenia tego systemu zarządzania. Inną opcją jest zatrudnienie pracownika, który ukończył certyfikowane szkolenie pełnomocnika ds. IATF 16949:2016. Pozwala ono nie tylko przyspieszyć sam proces wprowadzania zmian, ale sprawia również, że przebiegają one prawidłowo i w bardziej harmonijny sposób. Dokładny opis szkolenia znajduje się tu https://szkolenia.bureauveritas.pl/q03-pelnomocnik-ds-iatf-169492016/.

Dodaj komentarz