schody

Zastanawiasz się nad wyborem rodzaju schodów w swoim domu? Mamy dla Ciebie propozycję: drewniane schody policzkowe! Zobacz, czym się charakteryzują oraz dlaczego warto na nie postawić. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Trwała, bezpieczna i solidna budowa

Pierwszą cechą schodów policzkowych, którą od razu da się zauważyć, jest trwała i przemyślana konstrukcja. Są wykonane zwykle z dwóch drewnianych belek (tzw. policzkowych), które składają się na część nośną. Stopnie z kolei zostają włożone do starannie wykonanych wyfrezowań. Dzięki takiemu rozwiązaniu schody mogą zostać oparte jedynie na końcach biegu. Powoduje to sztywność schodów, a jednocześnie – bezpieczeństwo ich użytkowania. Dla urozmaicenia wyglądu schodów i dodania im efektu ozdobnego można zdecydować się na balustradę, która przecież stanowi też dodatkowy czynnik bezpieczeństwa (zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych).

Szeroki wybór formy

Belki w schodach policzkowych mogą mieć różne kształty, dlatego w tej kwestii możesz dopasować je do swoich estetycznych upodobań. Ważne, żeby pamiętać, iż długość biegów zależy od grubości belek, dlatego przy wysokich schodach trzeba zadbać o odpowiednio większy przekrój. Schody policzkowe są na tyle elastyczne, że będą się doskonale prezentować zarówno w barokowej kamienicy, jak i nowoczesnym, minimalistycznym domu. Schody policzkowe mogą być stworzone w różnych formach: jako jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe czy wachlarzowe. W każdej z nich wyglądają świetnie!

Drewno? Jakie chcesz!

Drewniane schody policzkowe mogą zostać wykonane z wielu gatunków tego surowca. Ze względu na trwałość oraz możliwość kształtowania najczęściej do tego celu wybiera się następujące gatunki: buk, dąb, sosna, jesion, klon, brzoza oraz drewno egzotyczne dla bardziej wymagających użytkowników. Ciekawie wygląda konstrukcja, w której balustrada jest wykonana na zasadzie kontrastu, a więc z innego materiału – np. z metalu.

Ponadto wielkim atutem tego typu schodów jest ich rozmiar: zajmują niewiele miejsca i doskonale nadają się nawet do niewielkich pomieszczeń. Montaż schodów policzkowych jest prosty i oszczędny w czasie. Dlatego jeśli Twój dom jest mały (ale z pewnością przytulny!), to schody policzkowe drewniane będą jego doskonałą ozdobą, która w dodatku okaże się bardzo funkcjonalna.

Dodaj komentarz