drzwi

Wybór drzwi, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, wydaje się pozornie prostą czynnością. W rzeczywistości, oprócz ceny i wzornictwa musimy również uwzględnić rodzaj drzwi, ich przeznaczenie, sposób wykończenia, jak również współczynnik przenikania ciepła.

Drzwi wejściowe – drewniane, stalowe, czy PCW?

Istnieje kilka rodzajów materiałów, z których mogą być zbudowane drzwi wejściowe. Oczywiście różnią się one zarówno parametrami, jak i ceną.

Drzwi drewniane to produkt stosunkowo drogi. Rama i ościeżnica jest wykonana z klejonki drewnianej, a samo skrzydło pokryte płytą wiórową, HDF lub slejką. Tego typu drzwi odznaczają się dobrymi parametrami cieplnymi. Powierzchnia drzwi drewwnianych pokryta jest z reguły szlachetnym fornirem z mahoniu, dębu, sosny czy meranti.

Obecnie coraz bardziej popularne są drzwi wykonane z PCW – odznaczają się one równie dobrymi parametrami cielnymi, co drzwi drewniane, są jednak tańsze i łatwiej dostępne. Bardzo łatwo można je dopasować do okien, bramy garażowej, czy różnego rodzaju rolet.

Istnieją również drzwi wykonane w części lub całości z elementów metalowych. Możemy mieć do czynienia z bardzo drogimi drzwiami aluminiowymi, których skrzydła pokrywane są arkuszami z PCW lub włóknem szklanym. Tego typu drzwi są najczęściej wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej, albowiem ich przepuszczalność cieplna jest dość wysoka. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są drzwi stalowe – dość tanie, pokryte i wykończone okleinami ze sklejki, drewna czy arkuszami blachy.

Drzwi akustyczne

Drzwi akustyczne to idealny wybór jeżeli zależy nam na ciszy i spokoju. Hałas jest jednym z tych czynników, który wywołuje stres, zmęczenie, czy dyskomfort. Zwykłe drzwi wewnętrzne nie zapewniają dobrego wyciszenia, zmniejszając liczbę decybeli o zaledwie 14-17 jednostek. Lepszą izolacyjnością odznaczają się drzwi akustyczne o wypełnieniu z płyty otworowo-wiórowej i pianki poliuretanowej. Posiadają one wzmocnioną ramę. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. drzwi akustycznych bezprzylgowych, które jeszcze bardziej efektywnie tłumią dźwięki. Jest to rodzaj drzwi akustycznych, który charakteryzuje się prostą krawędzią ustawioną w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. Drzwi bezprzylgwe są zdecydowanie droższe od drzwi przylgowych.

Drzwi antywłamaniowe

Jedną z głównych funckji drzwi jest ochrona dostępu do naszego domu przed niepożądanymi goścmi, czyli włamywaczami. Drzwi wejściowe anywłamaniowe muszą posiadać odpowiednie zawiasy uniemożiwiające wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. Uzyskuje się to montując specjalne bolce antywłamaniowe. Zamek w tego typu drzwiach uruchamia 4 lub więcej rygli, wysuwających się w trzech kierunkach. Im więcej rygli, tym bezpieczniej. Należy również pamiętać o innym kluczowym czynniku – ościeżnicy. Powinna być ona przytwierdzona do muru za pomocą kotew. Samo skrzydło drzwi powinno być wyposażone w stalową ramę.

Podsumowując, wybór drzwi na rynku jest ogromny, a ich wybór jedynie pozornie prosty. Decydując się na zakup drzwi należy dokładnie przeanalizować parametry i znaleźć model, który będzie idalnie spełniał nasze wymagania.

Dodaj komentarz