Sterowanie silnikami elektrycznymi może odbywać na kilka różnych sposobów. Postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik na ten temat, który pomoże osobom chcącym takie sterowanie wykonać, na przykład przy jednym z silników używanych w gospodarstwie domowym lub też rolnym.
Co ważne, nie trzeba będzie do tego posiadać żadnej specjalnej wiedzy elektrycznej ani elektronicznej. Wszystko sprowadza się do zakupu odpowiedniego urządzenia.
Regulacja obrotów
Jednym z najważniejszych parametrów silnika elektrycznego jest jego prędkość obrotowa. To od niej zależy do czego będzie można dany motor wykorzystać. Regulacja tej prędkości możliwa jest na kilka sposobów. Jeśli mówimy o silniku prądu stałego, to jedną opcją jest dołączanie obciążenia w szereg, najczęściej w postaci rezystorów dużej mocy. Jednak tutaj tracimy mnóstwo mocy, a prąd w gniazdku jest prądem przemiennym, więc na szczęście ta kwestia nie musi nas dotyczyć. Możemy stosować też koła łańcuchowe mniejszej średnicy, dzięki czemu na wyjściu silnika prędkość obrotowa nieco spadnie. Jednak jest to niewygodne, zwłaszcza gdy potrzebujemy te prędkości często zmieniać.
Sterowanie zasilaniem
Wracamy więc to najlepszego sposobu zarządzania pracą silnika, który polega na zmianie parametrów zasilania go prądem elektrycznym. Przy prądzie przemiennym też można dołączać obciążenie w postaci oporników, choć lepszym wyjściem z sytuacji byłoby wykorzystanie reaktancji pojemnościowej i indukcyjnej, co można wykonać włączając w szereg kondensatory lub cewki. To jednak nie jest najlepsze wyjście, bo znów tracimy możliwość swobodnej regulacji obrotów. Wobec powyższego najlepiej jest wykorzystać falowniki, które są urządzeniami pozwalającymi na zmianę częstotliwości prądu zasilającego. Taka zmiana powoduje, że można precyzyjnie ustawić prędkość pracy silnika, a także w każdej chwili zmienić ją w dowolny sposób.
Falownik kupić można w sklepach elektrycznych, a często także w marketach budowlanych i oczywiście przez internet. Urządzenie to należy dobrać do mocy silnika, to znaczy, że musi ono obsługiwać wystarczająco mocny motor. Możemy oczywiście użyć mocniejszego falownika, do obsługi maszyny o niższym poborze prądu, jednak nigdy w drugą stronę.