lekarz

Skóra małego dziecka jest znacznie bardziej delikatna niż skóra osoby dorosłej. Właśnie dlatego wymaga ona odpowiednie pielęgnacji i podwójnej ochrony, jaką zapewnić mogą tylko emolienty. Są to preparaty, które znajdują zastosowanie także w pielęgnacji skóry atopowej u dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry. Czym są i jak działają emolienty?

Emolienty – co to właściwie jest?

Emolientami nazywane są bezzapachowe preparaty, wytwarzane na bazie olejów mineralnych. Ich zadaniem jest zmiękczanie, nawilżanie, natłuszczanie i uelastycznianie skóry. W składzie emolientów najczęściej znajdują się tłuszcze i kwasy tłuszczowe, pochodne gliceryny i mocznika, węglowodory mineralne, lanolina czy wazelina. W preparatach tych nie ma substancji zapachowych, sztucznych barwników ani środków konserwujących (jeśli występują to tylko w minimalnych ilościach).

Emolienty mogą mieć postać kremów, maści, olejków, płynów i emulsji do kąpieli, żeli pod prysznic, balsamów i emulsji do ciała, a także kostek toaletowych. Ich największą zaletą jest to, że nie pienią się i mają pH przyjazne dla skóry. Preparaty te można kupić w każdej aptece, bez recepty.

Jak działają emolienty?

Emolienty różnią się od zwykłych kosmetyków tym, że nie powodują podrażnień i mają wiele dodatkowych właściwości. Przede wszystkim nawilżają skuchą skórę i uwadniają warstwę rogową naskórka. Zapobiegają też nadmiernej utracie wody, ponieważ blokują kanały, którymi wydostaje się na zewnątrz. Emolienty natłuszczają skórę i tworzą na niej film, który blokuje parowanie z jej powierzchni. Dzięki temu nabłonek może się zregenerować, a skóra jest bardziej elastyczna i sprężysta.

Emolienty wypełniają wszelkie szczeliny i pęknięcia za pomocą substancji przypominających naturalne lipidy, dzięki czemu poprawiają funkcjonowanie naskórka. Eliminują też ogniska zapalne i skutecznie redukują dokuczliwy świąd towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry. Minimalizują też uczucie napięcia i szorstkość skóry. Warto stosować je profilaktycznie, ponieważ zapobiegają emisji objawów AZS. Więcej o emolientach można dowiedzieć się na stronie www.latopic.pl.

Dodaj komentarz