lekarz

Gdy serce nie otrzymuje tlenu, dochodzi do jego obumarcia. Wówczas też mowa o zawale serca. Czy przyczynom niewydolności krążenia można zapobiec?

Przyczyny zawału serca

Statystyczny pacjent, u którego występuje zawał serca, ma ponad 40 lat. Nie oznacza to jednak, że u młodszych osób, nawet aktywnych fizycznie, nie może dojść do niewydolności krążenia. Co jest przyczyną zawału serca? Zamknięte co najmniej jedno naczynie krwionośne. Do zamknięcia naczynia krwionośnego nie dochodzi od razu – to proces, który trwa kilku lub nawet kilkanaście lat. Wszystko przez cholesterol, a dokładniej brak równowagi między jego frakcjami – LDL i HLD.

Cholesterol to lipid, a jego obecność w organizmie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Gdy dochodzi do zaburzenia gospodarki lipidowej, u pacjenta może rozwinąć się jedna z groźnych chorób, np. miażdżyca lub choroba serca. Dojść może także do zawału serca. Wystarczy tylko, że nadmiar cholesterolu LDL zacznie osadzać się na ścianach naczyń krwionośnych. Wówczas zostanie on spożytkowany do produkcji blaszek miażdżycowych, których obecność zmniejsza średnicę naczynia krwionośnego, np. tętnicy. Gdy dochodzi do zamknięcia tętnicy, krew nie może przepłynąć i tym samym dostarczyć do serca życiodajnego tlenu.

Jak uchronić się przed zawałem serca?

Przyczyny zawału serca leżą w zaburzonej gospodarce lipidami. W praktyce oznacza to, że aby uchronić się przed niewydolnością krążenia, konieczne jest:

  • Stosowanie lekkiej, pożywnej diety, w której nie będzie za dużo tłuszczów. Specjaliści radzą także odstawić cukier i sól. Jeżeli chodzi o sól, to podnosi ona ciśnienie.
  • Ograniczenie stresu. Długotrwały stres jest wyniszczający. Aby zachować zdrowie na dłużej, kardiolodzy radzą wyeliminować czynniki stresogenne.
  • Odstawienie używek. Poza papierosami, mowa również o kawie, mocnej herbacie i alkoholu. Spożywanie tych napojów szkodzi naszemu organizmowi.

Skoro odkładanie się tkanki tłuszczowej i zaburzenie gospodarki lipidami to przyczyny zawału serca, to konieczne jest także zadbanie o prawidłową wagę. Warto wygospodarować czas na ćwiczenia co najmniej trzy razy w tygodniu – dzięki aktywności fizycznej można zachować nie tylko dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę, lecz także zdrowie.

Dodaj komentarz