poduszka

W momencie narodzin dziecka staramy się zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Nieodłącznym elementem prawidłowego rozwoju u naszych pociech jest bez wątpienia odpowiedni sen i czas na odpoczynek. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów poduszek dla dzieci, z których część wypełniona jest pierzem, a inne włóknem poliestrowym. Różnice znajdziemy również w kształcie i najmniej istotnej kwestii, czyli kolorze. Jaka poduszka będzie najbardziej komfortowa dla Twojego maleństwa? Zapraszamy do lektury.

Poduszki od 2. roku życia

Lekarze, położne i specjaliści z dziedziny medycyny zalecają, aby do 2. roku życia dziecko spało na twardym podłożu bez poduszki pod główką. Prawidłowość wiąże się z tym, że w trakcie odpoczynku i snu, niemowlę może się udusić lub uderzyć o jakiś przedmiot. Po upłynięciu tego okresu pierwsza poduszka powinna być dostosowana do budowy dziecka i nie powodować wygięcia szyi i kręgosłupa.

Idąc tą ścieżką, w początkowym fazie rozwoju Twojej pociechy najlepiej zainwestować w poduszkę ergonomiczną, która ze względu na elastyczność, dostosuje się do kształtu, wagi i rozmiaru dziecka. Dodatkowo taka poduszka dla dziecka jest zazwyczaj hipoalergiczna. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie dopuścić do spania na tzw. rogalach, czyli poduszkach do karmienia piersią. Ze względu na swoją budową mogą spowodować osunięcie się główki i nienaturalne ułożenie.

Starsze dzieci

Jeżeli zastanawiasz się nad poduszką dla dziecka, które ukończyło dwa latka, warto podpatrzeć, w jakiej pozycji najczęściej znajduje się podczas snu. Od tego zależy bardzo wiele, ponieważ dla komfortu i zdrowia Twojej pociechy warto dostosować produkt właśnie do przyjmowanej pozycji na plecach lub brzuszku. W przypadku pierwszej opcji powinno mieć pod głową płaską i miękką poduszkę. Jeżeli w nocy układa się na boku lub plecach najlepszym wyborem będą produkty anatomiczne, dopasowujące się do kształtu ciała i nieobciążające całego kręgosłupa i odcinku szyjnego. Zupełnie inaczej wygląda zakup poduszki dla dzieci, które często zmieniają pozycję i wiercą się w trakcie snu. Dla nich najbezpieczniejsze są twarde i elastyczne modele.

Materiał

Równie istotną kwestię stanowi wybór poduszki z odpowiedniego materiału i z dostosowanym wypełnieniem. Lekki i miękkie modele wypełnione są najczęściej mikrowłóknami i puchem. Specjaliści nie zalecają jednak poduszek z puchem i pierzem, ponieważ mogą przyczyniać się do powstania alergii oraz być zbyt miękkie. Jedwab i pianki stosowane w hipoalergicznych produktach są zdecydowanie najlepszą opcją dla naszych pociech.

Dodaj komentarz