uśmiech

Zastanawiasz się nad założeniem implantów w miejsce brakujących zębów, ale wciąż jest jeszcze kilka wątpliwości, które chciałbyś rozwiać? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu z najczęstszymi pytaniami na ten temat wraz z odpowiedziami naszych specjalistów. Mamy nadzieję, że dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz!

1. Ile implantów potrzebuję, gdy brakuje mi kilku zębów?

Jeśli brakuje Ci kilku zębów to nie znaczy, że w miejsce każdego utraconego zęba musi zostać wszczepiony implant. Konkretna liczba potrzebnych implantów jest zależna od rozmiaru i miejsca, a także od jakości kości (po około 3 miesiącach od utraty zęba w miejsce starej kości pojawia się nowa).

2. Czy implanty są widoczne np. podczas uśmiechu?

Implanty zębów są niewidoczne zawsze, bo są schowane pod dziąsłami. Jedyną widoczną częścią „nowego” zęba jest to, co jest nad implantem – korona, most bądź proteza.

3. Czy można założyć implant zaraz po usunięciu zęba?

Tak, jest możliwe wszczepienie implantu zaraz po usunięciu prawidłowego zęba przez dentystę (czyli na tej samej wizycie) – jest to tzw. implantacja natychmiastowa. Wówczas implant mocno łączy się z kością i staje się pełnowartościową częścią uzębienia. Gojenie się i przyzwyczajanie implantu do funkcjonowania jako podstawa zęba trwa od 3 do 8 miesięcy – w tym czasie implantolog może założyć również właściwe pacjentowi uzupełnienie protetyczne. O tym, czy implantacja natychmiastowa może zostać wykonana, decyduje dentysta i czynniki indywidualne typowe dla pacjenta.

4. Czy mogę poczekać z założeniem implantu, np. rok lub dwa?

Najlepszy czas na założenie implentu to około 2-3 miesiące po usunięciu lub utracie zęba. Zasada jest prosta: im dłuższy brak zęba, tym większy zanik kości szczęki. A to od jej gęstości i rozmiarów zależy czas, w trakcie którego zęby będą „jak prawdziwe”. Masz więc swoją odpowiedź: jeśli musisz poczekać to trudno, ale jeśli masz możliwość założenia implantu szybciej, nawet się nie zastanawiaj.

5. Czy implanty są odczuwalne w ustach?

Implanty zębów nie są odczuwalne przez pacjenta, co więcej – nawet organizm nie traktuje ich jak ciało obce. Jama ustna szybko przyzwyczaja się do kształtu nowych zębów.

6. Czy implanty są na zawsze?

Implanty nie są wieczne, niestety, ale masz wpływ na to, jak długo będą Ci służyć. Oczywiście mowa tu o higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach u dentysty. Samo szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej nie wystarczy – pamiętaj o profesjonalnej higienizacji wszystkich zębów.

Dodaj komentarz