Rekuperacja to jedna z najbardziej energooszczędnych form wentylacji pomieszczeń, polegająca na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym wyciągnięciu powietrza zużytego i zanieczyszczonego wysokim stężeniem dwutlenku węgla. Tak w skrócie można opisać cały proces, jednak aby lepiej go poznać i zrozumieć jego działanie, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Wentylowanie pomieszczeń za pomocą rekuperacji opiera się na nawiewaniu oczyszczonego z insektów, kurzu i zanieczyszczeń powietrza. Dlaczego ta forma jest jednym z najbardziej oszczędnych sposobów wentylacji? Odpowiedź jest prosta! W miesiącach chłodnych i zimnych, w których w domach załącza się system grzewczy, chłodniejsze zaciągane z zewnątrz powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Geniusz tkwi w prostocie!
Jak wygląda montaż rekuperacji?
Montaż rekuperacji opiera się na instalacji rekuperatora i rozprowadzeniu kanałów odpowiadających za wentylację w niewidocznych i nierzucających się miejscach w domu. Sposób oraz droga poprowadzenia instalacji związana jest z jej rodzajem. Dla przykładu w stropie lub wylewce podłogi można poprowadzić zarówno tradycyjne kanały stalowe o dużych średnicach, jak również nowoczesne przewody polietylenowe.
W przypadku zagęszczonej siatki kanałów najlepiej umiejscowić ją na poddaszu nieużytkowym. Jest to idealne miejsce, które pozwoli schodzić na niższe piętra w domu. Jeżeli decydujesz się na rozwiązanie, jakim jest rekuperacja, powinieneś pamiętać, że wszystkie pomieszczenia (korytarz, wiatrołap, pokoje, pralnie, łazienka, kuchnia), będą przewietrzane. Wyjątek może stanowić garaż, komórka lub kotłownia, które ze względu na częstotliwość użytkowania nie wymagają takiej wentylacji jak przestrzeń mieszkalna.
Kilka informacji na temat rekuperatora
Najważniejszym elementem rekuperatora jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. To właśnie w wymienniku tego fragmentu odbywa się odzysk energii z powietrza znajdującego się w naszym pomieszczeniach. Odpowiednia moc rekuperatora, dostosowana do powierzchni, w której ma pracować, jest kluczową kwestią w kontekście oszczędności energii. Produkt nie może być zbyt słaby ani za mocny. Dopasowany rekuperator to gwarancja komfortowej ilości i jakości powietrza oraz wentylacji dostosowanej do wielkości wnętrz. Wszystkie te elementy sprawiają, że warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem w swoich domu.