kobieta

Magnez jest pierwiastkiem, który pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Dość intensywnie odczujemy jego nadmiar lub niedobór. W takiej sytuacji warto suplementować magnez oraz wzbogacić dietę w produkty zbożowe.

Funkcje magnezu w organizmie

Magnez jest jednym z czterech głównych pierwiastków w organizmie. Pełni w nim wiele bardzo ważnych funkcji. Wszelkie zaburzenia dotyczące ilości magnezu mogą wywołać w organizmie spore powikłania i nieprzyjemne objawy. Dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 310-420 mg. Wielkość zapotrzebowania może oczywiście ulec zmianie w zależności od wieku, rodzaju wykonywanej pracy czy indywidualnych predyspozycji. Magnez wspomaga wiele procesów zachodzących w organizmie. Jest elementem enzymów trawiennych, ponieważ bierze udział w przemianie materii. Jego zadaniem jest także obniżenie poziomu cholesterolu. Wzmacniając mięśnie serca magnez wpłynie także na krzepnięcie krwi. Zadba także o funkcje obronne organizmu.

Objawy niedoboru magnezu

Najczęściej występujące objawy niedoboru magnezu to przede wszystkim spadek energii, skurcze nóg, drżenie powiek, niska odporność, rozdrażnienie i łamliwość włosów. Osoby mające niedobór magnezu są mało odporne na stresowe sytuacje oraz szybko się męczą. W celu zbadania poziomu magnezu wystarczy zrobić podstawowe badania krwi. Długotrwały niedobór może doprowadzić nawet do poważnych problemów z sercem.

Suplementacja magnezu

Pierwiastek znajdziemy w produktach zbożowych, które pokryją około 30% dziennego zapotrzebowania. Znajdziemy je także w gorzkiej czekoladzie, kakao, roślinach strączkowych oraz pestkach dyni. Dobrze zbilansowana dieta i brak zaburzeń w organizmie oznacza sytuację, w której nie musimy suplementować magnezu. Jony magnezu wchłaniają się jednak w zaledwie 30-40%, dlatego czasem trzeba stosować suplement magnez. Suplementacja jest zalecana w przypadku wymiotów, biegunki, intensywnego odchudzania, stresującego życia, zaburzeniach snu. Dzienne zapotrzebowanie to 350 mg więc najlepiej zażywać kapsułki 2 razy dziennie w podzielonej dawce. Preparat należy popijać wodą, ponieważ sok i herbata ograniczają jego wchłanianie. Najlepiej wybrać preparat, który ma w składzie witaminę B6. Zwiększy ona wchłanianie magnezu.

Dodaj komentarz