kamień

Kamienie dekoracyjny we wnętrzu mieszkań zedobyły uznanie kilka lat temu, na fali popularności stylu skandynawskiego. Dziś pojawiają się coraz częściej w różnych miejscach domu – możemy spotkać kamień w salonie, w łazience, a nawet w sypialni. Z jednej strony dekoracyjny kamień wewnętrzny wydaje się wspaniałym wyborem, ponieważ nadaje wnętrzu elegancki, a jednocześnie ciepły wygląd. Z drugiej strony, pojawiają się kontrargumenty, że kamień w mieszkaniu jest trudny w konserwacji. A jak jest naprawdę?

Czy warto zdecydować się na kamień wewnętrzny?

Dekoracyjny kamień wewnętrzny daje efekt, jakiego nie może zapewnić żadna farba, panele ani tapeta. Wynika to z faktu, że jest to materiał niesamowicie uniwersalny. Architekci wnętrz tak polubili używanie kamieni w mieszkaniu, ponieważ pasują do każdego stylu – od skandynawskiego, przez angielski do prowansalskiego. W chłodnych, minimalistycznych wnętrzach kamień podkreśla elegancką surowość, a w ciepłych, pogodnych pomieszczeniach – dodaje im przytulnego, domowego charakteru. W zasadzie nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące użycia kamienia wewnętrznego. Możemy go umieścić w każdym pomieszczeniu – świetnie sprawdza się zwłaszcza w salonie, gdzie dodaje elegancji oraz w sypialni, ponieważ sprawia, że czujemy się w niej bezpiecznie i swojsko. Możemy wybierać wśród naturalnych i sztucznych kamieni o różnych rozmiarach, kolorach i właściwościach. Warto też pamiętać o tym, że użycia kamienia to rozwiązanie na wiele lat. Ściany wciąż się brudzą i należy je często odświeżać, a dobrej jakości kamień to inwestycja na lata. Nie ma więc wątpliwości, że dekoracyjny kamień wewnętrzny to bardzo dobry wybór.

Wybór kamienia do mieszkania

Nie każdy może sobie pozwolić na kamień naturalny, ale to nie oznacza, że należy zrezygnować z kamieni w mieszkaniu. Na rynku mamy coraz większy wybór płyt gipsowych inspirowanych kamieniem naturalnym, które w zasadzie trudno odróżnić od ich pierwotnych odpowiedników. Według ekspertów ze Centrum Budowlanego Vip Łazienka, są one lżejsze i  cieńsze od naturalnych, a mimo to zachowują ich trwałość, odporność i elegancki wygląd. Bogactwo kształtów, rozmiarów i faktur daje nam nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Nie można też zapominac o nieco bardziej praktycznej zalecie płyt gipsowych, czyli wyjątkowo łatwym montażu. Producenci proponują nam płyty bezfugowe, co sprawia, że nie musimy zajmować się żmudnym procesem planowania i wypełniania szczelin. Fugi często psują ostateczny efekt pracy, ponieważ łatwo popełnić błąd w doborze koloru albo zwyczajnie zepsuć ich wykonanie.

Kamienie na ścianę – zasady tworzenia aranżacji

Jeśli marzy Ci się kamień dekoracyjny,  powinieneś poznać kilka zasad aranżacji wnętrz z jego użyciem, zwłaszcza dotyczących łączenia kamienia z innymi elementami wystroju:

  • Nie należy łączyć kamieni na ścianę z tapetami. Są to zupełnie inne rodzaje materiałów, które zwyczajnie do siebie nie pasują i dają nieco karykaturalny efekt. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zestawienie: kamień dekoracyjny + farba ścienna.
  • Jeśli zależy Ci na przytulnym, ciepłym wnętrzu warto rozważyć kamienie w odcieniach czerwieni, beżu i brązu. Są to kolory, które budzą poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że cegła czerwona najlepiej współgra z kolorami ziemi.
  • Biały kamień świetnie sprawdza się w industrialnych wnętrzach, ponieważ jest wyjątkowo szykowny i podkreśla ich nowoczesny styl.
  • Kamienie na ścianę lubią kontrasty. Ciemna barwa płyty połączona z jasnym kolorem ścian daje bardzo ciekawy efekt i pasuje do każdego stylu.
  • Warto wykorzystać kamień do wykończenia problematycznych miejsc w domu czy mieszkaniu, np. słupa, który znajduje się w na środku salonu czy ścian narożnych. W ten sposób zamieniamy wadę pomieszczenia w jego atut.
  • Unikaj przesady. Kamień dekoracyjny to element wystroju, który warto wykorzystać, ale używanie go w każdym możliwym miejscu może dać efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli chcesz zastosować kamień dekoracyjny w kilku pomieszczeniach, najlepiej wybierz ten sam rodzaj i kolor, tak aby ogólny styl mieszkania pozostał spójny.

Dodaj komentarz