kawa

Niekiedy w ciągu dnia poziom naszej energii znacznie spada. Jesteśmy poirytowani, zmęczeni i marzymy o tym by w końcu odpocząć. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Żeby szybko naładować baterie się gamy po napoje energetyczne lub kawę. Co jest lepsze?

Kawa

Mnóstwo osób nie wyobraża sobie bez niej poranka. Sięgamy po nią niemal codziennie, niekiedy po kilka razy. Kawa ma za zadanie nas rozbudzić i dodać energii. Napój ten ma wiele plusów, ale także kilka minusów. Pozytywne właściwości kawy to między innymi: wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na zachowanie młodego wyglądu. Uważa się także, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko pojawienia się migreny, a także cukrzycy typu drugiego. Dodatkowym plusem może być fakt, że naturalnie napój ten nie zawiera cukru. Niestety jak wszystko, tak i on ma swoje wady. Najbardziej niebezpieczną dla naszego zdrowia jest wypłukiwanie magnezu i wapnia. Jeśli więc zdarza się nam często sięgać po kawę starajmy się jednocześnie uzupełniać ilość tych pierwiastków w organizmie. Kawy powinny unikać osoby borykające się z problemem wrażliwości jelit, powoduje ona bowiem ich szybsze skurcze, co w konsekwencji może prowadzić do biegunek.

Napój energetyczny

Energetyki są bardzo popularne wśród sportowców i młodzieży. Co ważne napoje energetyczne oprócz kofeiny i tauryny mogą zawierać także spore ilości cukru, które szybko i skutecznie wyzwalają w nas dodatkową energię. Napoje tego typu w nadmiernych ilościach mogą nam zaszkodzić, szczególnie wtedy gdy kupowany przez nas produkt zawiera mnóstwo dodatkowych substancji takich jak karmel amoniakalny, czy różnego rodzaju barwniki. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować skład napoju energetycznego. Wybierajmy takie, które charakteryzują się wysoką zawartością kofeiny, zaś unikajmy tych ze sztucznymi aromatami.

Zarówno kawa jak i napój energetyczny w odpowiednich ilościach będą dla nas bezpieczne. Pamiętajmy jednak, że żaden środek nie zastąpi nam porządnej dawki snu. Starajmy się tak zaplanować swój dzień, by znaleźć czas także na odpoczynek.

Dodaj komentarz