blok

Klimatyzację można znaleźć w większości domów i mieszkań. Dzięki takiemu urządzeniu z pewnością uda nam się przetrwać upalne, letnie dni.

Wiele osób obawia się jednak, że montaż klimatyzacji w bloku jest bardzo trudny, głównie ze względu na formalności. Okazuje się, że nie jest to mimo wszystko niemożliwe do realizacji, o czym przekonasz się, czytając poniższy artykuł.

Ważne zgody i dokumenty

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku powinno się rozpocząć od uzyskania zgody od spółdzielni mieszkaniowej. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza gdy klimatyzator zostanie umieszczony na dachu lub elewacji budynku – jest to wspólna część należąca do wszystkich mieszkańców. Wszystko przez to, że zamontowana w ten sposób klimatyzacja może negatywnie wpłynąć na estetykę budynku (jeśli rzeczywiście tak będzie, spółdzielnia ma prawo się nie zgodzić).

Często zdarza się, że spółdzielnia mieszkaniowa zasięga porady również u pozostałych mieszkańców bloku i upewnia się, że nikt nie ma nic przeciwko zamontowaniu klimatyzatora na elewacji. Wydawać by się mogło, że jest to dość nietypowa sytuacja, gdyż urządzenie kupujemy na własny użytek. Niemniej jednak uzyskanie zgody jest bardzo ważne, ponieważ przez montaż urządzenia bez wiedzy spółdzielni można zostać ukaranym wysoką grzywną.

Należy pamiętać, że zgoda powinna być złożona na piśmie, aby później, już w trakcie użytkowania klimatyzacji, nie pojawiły się skargi i innego rodzaju problemy.

Komu zlecić montaż klimatyzacji?

Montaż, tak samo jak np. serwis wentylacji, najlepiej zlecić firmie, która się w tym specjalizuje. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo i starannie. Do fachowca można zgłosić się jeszcze przez zakupem klimatyzacji. Wówczas otrzymamy cenne porady na temat wyboru najlepszego sprzętu do bloku.

Czy zgoda zawsze jest potrzebna?

Są sytuacje, kiedy nie potrzebujemy zgody na zamontowanie klimatyzacji. Jest to możliwe w przypadku, gdy metraż balkonu został wliczony do całkowitej powierzchni naszego mieszkania. W takiej sytuacji balkon to prywatny teren i nie ma ograniczeń co do jego użytkowania.

Warto jednak zawsze zapytać sąsiadów o zdanie i zapewnić, że klimatyzacja nie będzie nadmiernie hałasować. Inaczej może się zdarzyć, że złożą skargi do odpowiednich instytucji, a my będziemy zmuszeni do składania wyjaśnień.

Dodaj komentarz