klima

Klimatyzacja w samochodzie, a coraz częściej także w domu jest bardzo doceniana, szczególnie w ciepłe dni lata. Dużo osób nie wyobraża sobie bez niej funkcjonowania oraz żadnej nawet krótkiej podróży autem.

Zasada działania klimatyzacji jest stosunkowo prosta – klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia (np. z samochodu) oraz poddaje je obróbce. Schłodzone powietrze dostaje się znów do samochodu otworami klimatyzacyjnymi.

Od jakiegoś czasu bardzo dużo osób mówi powszechnie o tym, że klimatyzacja szkodzi zdrowiu i wywołuje szereg problemów zdrowotnych związanych chociażby z układem oddechowym. Liczne badania potwierdzają jednak, że klimatyzacja nie wpływa negatywnie na stan zdrowia – pod warunkiem oczywiście, że prawidłowo się z niej korzysta oraz odpowiednio się o nią dba. Szkodliwość klimatyzacji samej w sobie to po prostu jeden z popularnych mitów.

Warto jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa prawidłowy montaż klimatyzacji oraz dokonywanie okresowych kontroli. Co więcej serwis klimatyzacji samochodowej powinien odbywać się jedynie w miejscach, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz kadrą wykwalifikowanych pracowników. W innym przypadku w układzie klimatyzacyjnym może dojść do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. To właśnie grzyby odpowiadają za szereg dolegliwości, które mogą się pojawić podczas korzystania z klimatyzacji. Może to skutkować infekcjami gardła i zatok, a także zakażeniem grzybiczym. O tym, że w klimatyzacji znajdują się szkodliwe grzyby i roztocza zazwyczaj świadczy niezbyt przyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewów. W takim przypadku konieczne jest odpowiednie czyszczenie całego układu oraz ewentualnie tzw. ozonowanie pojazdu. Podczas ozonowania jest możliwość usunięcia szkodliwych czynników zalegających w klimatyzacji – koszt takiej usługi nie jest zbyt duży i zależy przede wszystkim od miejsca w którym jest świadczona taka pomoc. Zazwyczaj jest to koszt od 50 do 100 zł.

Aby klimatyzacja nie była szkodliwa dla zdrowia warto także pamiętać o prawidłowym korzystaniu z tego udogodnienia. Nie powinno ustawiać się klimatyzacji na zbyt niską temperaturę – jedynie o kilka stopni mniejszą aniżeli jest obecnie na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć tzw. szoku termicznego i tym samym zapobiegnie m.in. bólom gardła, infekcji czy chrypce.

Dodaj komentarz