szyja

Kołnierze ortopedyczne są bardzo często stosowane we współczesnej medycynie. Wszystko dlatego, że są skuteczne i pomagają przy wielu dolegliwościach. Co warto wiedzieć o tych elementach? Jakie są ich najważniejsze funkcje? Zapraszamy do dzisiejszego wpisu, który został poświęcony właśnie temu tematowi.

Po co kołenierz?

Kołnierz ortopedyczny ma za zadanie unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa. Kiedy jest stosowany? Często po wypadkach, kiedy lekarz zdiagnozował urazy szyjne. Nie brakuje przypadków, kiedy doktorzy nakazują pacjentom, aby ci nosili nie tylko kołnierz ortopedyczny, ale również buty rehabilitacyjne. Wszystko po to, aby stosunkowo szybko wrócić do pełni sprawności po przebytym urazie czy kontuzji. Dobrej jakości kołnierz ortopedyczny świetnie sprawdza się również do zapobiegania urazom dodatkowym w kontekście kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego. Profesjonalny produkt z tej kategorii stabilizuje głowę i odpowiednio unieruchamia. Oczywiście, pacjenci mają ograniczoną swobodę i czuję dyskomfort. Odbywa się to jednak dla ich dobra, dlatego muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Ciekawostką jest fakt, że na rynku znajdują się rozmaite, często bardzo nowoczesne, kołnierze ortopedyczne. Nie brakuje produktów, które posiadają funkcję regulowania obwodu. Taki wariant umożliwia dopasowanie wysokości do podparcia, potylicy chorego oraz jego podbródka. Każdy kołnierz ortopedyczny powinien być zapinany za pomocą zamocowanych rzepów. Nie brakuje urządzeń, które zostały również wyposażone w otwór tracheostomijny. Wszystko po to, aby można było łatwo sprawdzić tętno.

Kiedy najczęściej jest zakładany kołnierz ortopedyczny? W sytuacjach, kiedy pacjent ma różne choroby odcinka kręgosłupa szyjnego, które powodują zniekształcenia postawy ciała. Ponadto wiele osób nosi na co dzień taki kołnierz ortopedyczny, ponieważ mają problemy z nieprawidłowym ustawieniem głowy. Zastosowanie tego elementu przyczynia się do stopniowego korygowania tej wady. Warto wspomnieć, że kołnierz ortopedyczny jest także polecany w przypadku różnego rodzaju urazów żuchwy czy przy zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa (takich jak na przykład skolioza).

Dodaj komentarz