Metodą leczenia krótkowzroczności u dzieci jest stosowanie soczewek kontaktowych na noc, czyli ortokorekcja. Osoby z miopią słabo widzą obiekty oddalone, przy zachowaniu ostrego widzenia z bliska. Krótkowzroczność wynika z nieprawidłowej budowy gałki ocznej.
Na czym polega krótkowzroczność?
Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, która w dużej liczbie przypadków jest konsekwencją nieprawidłowej budowy oczu. U osób z miopią gałka oczna jest zbyt długa, przez co wiązka światła wpadająca do oka zamiast ogniskować się na siatkówce (jak w zdrowym oku), skupia się przed siatkówką. W wyniku tego widziany obraz jest niewyraźny. Krótkowzroczność mierzona jest w dioptriach. Natężenie wady wzroku ocenia się w 3 stopniach:
- do 3 dioptrii występuje krótkowzroczność niska,
- od 3 do 8 dioptrii mowa o miopii średniej,
- powyżej 8 dioptrii to krótkowzroczność wysoka.
Nowoczesne soczewki na krótkowzroczność to skuteczna metoda korekcji wady wzroku.
Metody leczenia krótkowzroczności u dzieci
Do leczenia miopii stosuje się szkła kontaktowe o mocach ujemnych. Wklęsłe szkła rozpraszające soczewek powodują przesunięcie ogniska na siatkówkę, co zapewnia ostre widzenie, niezależnie od odległości. Korekcja wzroku tradycyjnymi okularami nie jest możliwa, kiedy moce pomiędzy prawym a lewym okiem znacznie się różnią. Wtedy soczewki kontaktowe są najlepszym rozwiązaniem.
U dzieci i młodzieży skuteczną metodą hamowania postępu krótkowzroczności jest ortokorekcja, która koryguje wadę wzroku podczas snu. Metodę stosuje się przy niskiej i średniej miopii (od 1 do 5 dioptrii). Pozwala to ostro widzieć w ciągu dnia, bez konieczności noszenia szkieł kontaktowych czy okularów. Przed pójściem spać dziecko zakłada na oczy soczewki, które w tracie snu zmieniają kształt przedniej części rogówki. Efekt spłaszczenia oka utrzymuje się przez cały dzień, zapewniając tym samym ostre widzenie.
Krótkowzroczność u dziecka – niepokojące objawy
Krótkowzroczność u dzieci najczęściej wykrywa się między 8. a 12. rokiem życia. Jest to najczęściej związane z rozpoczęciem nauki. Krótkowzroczność można zauważyć, kiedy dziecko nienaturalnie pochyla się nad książką czy zbliża oczy do ekranu komputera. Objawem miopii jest również częste mruganie i przecieraniu oczu, a także bóle głowy, pleców czy niechęć do nauki.
Krótkowzroczność – przyczyny
Krótkowzroczność w dużym stopniu wynika z uwarunkowań genetycznych. Jeżeli rodzice mają miopię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie ją miało. Miopia jest także wynikiem trybu życia, np. nadmiernego spędzania czasu przed komputerem czy telewizorem.