dziecko

Metodą leczenia krótkowzroczności u dzieci jest stosowanie soczewek kontaktowych na noc, czyli ortokorekcja. Osoby z miopią słabo widzą obiekty oddalone, przy zachowaniu ostrego widzenia z bliska. Krótkowzroczność wynika z nieprawidłowej budowy gałki ocznej.

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, która w dużej liczbie przypadków jest konsekwencją nieprawidłowej budowy oczu. U osób z miopią gałka oczna jest zbyt długa, przez co wiązka światła wpadająca do oka zamiast ogniskować się na siatkówce (jak w zdrowym oku), skupia się przed siatkówką. W wyniku tego widziany obraz jest niewyraźny. Krótkowzroczność mierzona jest w dioptriach. Natężenie wady wzroku ocenia się w 3 stopniach:

  • do 3 dioptrii występuje krótkowzroczność niska,
  • od 3 do 8 dioptrii mowa o miopii średniej,
  • powyżej 8 dioptrii to krótkowzroczność wysoka.

Nowoczesne soczewki na krótkowzroczność to skuteczna metoda korekcji wady wzroku.

Metody leczenia krótkowzroczności u dzieci

Do leczenia miopii stosuje się szkła kontaktowe o mocach ujemnych. Wklęsłe szkła rozpraszające soczewek powodują przesunięcie ogniska na siatkówkę, co zapewnia ostre widzenie, niezależnie od odległości. Korekcja wzroku tradycyjnymi okularami nie jest możliwa, kiedy moce pomiędzy prawym a lewym okiem znacznie się różnią. Wtedy soczewki kontaktowe są najlepszym rozwiązaniem.

U dzieci i młodzieży skuteczną metodą hamowania postępu krótkowzroczności jest ortokorekcja, która koryguje wadę wzroku podczas snu. Metodę stosuje się przy niskiej i średniej miopii (od 1 do 5 dioptrii). Pozwala to ostro widzieć w ciągu dnia, bez konieczności noszenia szkieł kontaktowych czy okularów. Przed pójściem spać dziecko zakłada na oczy soczewki, które w tracie snu zmieniają kształt przedniej części rogówki. Efekt spłaszczenia oka utrzymuje się przez cały dzień, zapewniając tym samym ostre widzenie.

Krótkowzroczność u dziecka – niepokojące objawy

Krótkowzroczność u dzieci najczęściej wykrywa się między 8. a 12. rokiem życia. Jest to najczęściej związane z rozpoczęciem nauki. Krótkowzroczność można zauważyć, kiedy dziecko nienaturalnie pochyla się nad książką czy zbliża oczy do ekranu komputera. Objawem miopii jest również częste mruganie i przecieraniu oczu, a także bóle głowy, pleców czy niechęć do nauki.

Krótkowzroczność – przyczyny

Krótkowzroczność w dużym stopniu wynika z uwarunkowań genetycznych. Jeżeli rodzice mają miopię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie ją miało. Miopia jest także wynikiem trybu życia, np. nadmiernego spędzania czasu przed komputerem czy telewizorem.

Dodaj komentarz