ból

Pokutuje pewne przekonanie, że istnieją alkohole mniej lub bardziej szkodliwe dla zdrowia, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to mit. Tak naprawdę, każdy alkohol spożywamy regularnie i w większych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia. Na tym opiera się choroba alkoholowa.

Skutki nadmiernego spożywania alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu jest przede wszystkim szkodliwe dla wątroby. Marskość wątroby to choroba, która nie bez powodu kojarzy się z alkoholizmem. Alkohol może również wywołać anemię oraz przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych. Z pewnością, alkoholu nie mogą spożywać kobiety ciężarne, ponieważ przełoży się to na choroby płodu. Alkohol wywiera również negatywne skutki dla zdrowia psychicznego. Nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się bowiem z większym ryzykiem występowania psychoz oraz depresji alkoholowej. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że spożycie alkoholu jest szkodliwe dla układu pokarmowego. Mogą bowiem występować: biegunki, refluks żołądkowo – przełykowy, choroby przyzębia, wzdęcia, żylaki przełyku i przewlekłe nudności. Oczywiście, alkoholizm wiąże się również z obniżeniem odporności. Skutki nadmiernego spożywania alkoholu są głównie wyniszczające dla organizmu. Jednak alkoholizm wiąże się z tym, iż mogą pojawić się trwałe problemy, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne.

Zwalczanie mitów związanych z alkoholizmem

Należy zwalczać mity związane z alkoholizmem, ponieważ w pierwszej kolejności ważne jest to, aby nie dać sobie wmówić, że jakiś alkohol szkodzi mniej zdrowiu. Po prostu, ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę, że każdy alkohol jest szkodliwy. Każdy alkohol jest szkodliwy. Zwłaszcza, kiedy spożywany jest regularnie. Naturalnie, im większe stężenie alkoholu tym większe ryzyko, że będzie on bardziej szkodliwy. Jeśli zaś ktoś spożywa alkohol regularnie to nie ma to znaczenia, gdyż tak czy siak odbije się to na jego zdrowiu. Szkodliwość alkoholu dla zdrowia jest czymś oczywistym. Nie można zasłaniać się mitami, że jakiś alkohol będzie szkodzić mniej.

Materiał opracowany we współpracy z Ograniczpicie.pl

Dodaj komentarz