Decyzję o zakupie auta podejmuje prędzej czy później każdy, kto tylko posiada prawo jazdy. Trzeba zauważyć, że nie jest to mała inwestycja i nie każdego stać na nabycie samochodu za gotówkę. Przedstawiamy różne możliwości, dzięki którym już niedługo i Ty będziesz mógł podróżować po polskich drogach, siedząc za kierownicą pojazdu.
Samochód na kredyt
Co ciekawe, kredyt samochodowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów instytucji bankowych. Wszystko dlatego, że pozwala w szybkim czasie na zdobycie środków, które pokryją inwestycję, jaka wiąże się z zakupem pojazdu mechanicznego. Kredyt na samochód jest kredytem celowym, a więc tym, które udzielane jest na preferencyjnych warunkach.
Chodzi przede wszystkim o to, że kredyt samochodowy zyskuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci nabywanego auta. Bank ma więc gwarancję wypłacalności kredytobiorcy. Zalety uzyskuje także sam kredytobiorca. Po pierwsze od razu staje się właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować. Po drugie jego kondycja finansowa nie zostaje zachwiana – sam ustala okres trwania umowy, a tym samym wysokość rat.
Samochód w leasing
Z tej opcji mogą korzystać jedynie firmy. Leasing nie jest niestety opcją dla osób prywatnych. Umowa leasingowa jest swoistą umową dotyczącą dzierżawy auta. Leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu, może jedynie z niego korzystać. Dopiero, gdy spłaci wszystkie raty leasingowe, będzie mógł wykupić pojazd i swobodnie nim dysponować.
Leasing jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które szukają rozwiązań na rozwój floty samochodowej, ale nie chcą inwestować środków z budżetu przedsiębiorstwa. Zaletą jest też to, że raty leasingowe znacznie obniżają wysokość koniecznego do opłaty podatku z tytułu prowadzenia działalności biznesowej.
Samochód za gotówkę
Okazuje się, że Polacy wydają na samochód średnio 15 000 złotych. Z reguły nie są to samochody nowe, mają około 10 lat. Nawet jeśli nasze konto indywidualne zasilone jest na taką kwotę, to zastanówmy się, czy ten wydatek nie zaburzy naszej finansowej stabilizacji.
Pamiętajmy, że inwestycje nie powinny pochłaniać więcej niż 70% zgromadzonych oszczędności. 30% powinno stanowić zabezpieczenie w ramach niespodziewanych wydatków czy tzw. czarnej godziny. Jeśli zakup auta ma pozbawić nas wszystkich „zaskórniaków”, to chyba lepiej jeszcze wstrzymać się z tego typu decyzją.
Inne możliwości korzystania z auta
Nie zawsze konieczna jest własna inwestycja w pojazd mechaniczny, kredyt samochodowy czy leasing. Coraz więcej firm oferuje na przykład auto służbowe, które niejednokrotnie można wykorzystywać przecież w celach prywatnych.
Jeśli samochód jest nam potrzebny tylko sporadycznie, to może warto zastanowić się nad współpracą z wypożyczalnią aut? W Polsce to coraz powszechniej dostępna opcja. Jest również coraz tańsza. Zawsze możemy skorzystać też z prywatnego przewozu osób albo usług korporacji taksówkarskiej.