narty

Jak podają statystyki, z roku na rok przybywa coraz więcej amatorów zimowych szaleństw na nartach. Kurorty w okresie ferii pękają w szwach, a turystów spragnionych śniegu znaleźć można nawet poza sezonem. Z tego względu powstaje wiele pytań szczególnie wśród nowych narciarzy, związanych z zakupem sprzętu i jego rodzajem. Zanim jednak skupisz się na konkretnych firmach i parametrach, jakie deski powinny spełniać, odpowiedz sobie na jedno kluczowe pytanie. Lepiej kupować czy wypożyczać narty? Zapraszamy do lektury.

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od kilku czynników, między innymi od naszego poziomu zaawansowania i doświadczenia na stoku. Niemniej większość ekspertów jest zgodna i jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem, lepiej najpierw wypożyczać narty, później dopiero kupić. Oczywiście posiadanie własnych desek jest oszczędnością czasu, ale jeżeli spędzasz na stoku kilkanaście dni w roku, nie musisz obciążać budżetu.

Dlaczego warto wypożyczać narty?

Początkowi narciarze, którzy zdecydują się na wypożyczenie sprzętu, podejmują niezwykle rozsądną decyzję. Oczywiście uważamy, że narciarstwo to znakomita rozrywka i jeden z najpiękniejszych sportów zimowych, ale jeżeli ktoś nigdy nie miał nart na nogach, istnieje ryzyko, że ten sposób spędzania czasu na śniegu nie przypadnie mu do gustu. O ile w przypadku wypożyczenia sprzętu nie będziesz żałował wydanych pieniędzy, o tyle, jeżeli przed postawienie pierwszego kroku na stoku kupisz narty, jest to bardzo prawdopodobne.

Warto również pamiętać, że wypożyczenie nart wiążę się z możliwością dopasowania konkretnego modelu do swojej osoby. Twarde, miękkie, posiadające wąski i szeroki promień skrętu. Charakterystyka desek nie zaczyna się na ich długości i kolorze, dlatego warto przed zakupem przetestować kilka modeli. Najlepszym sposobem jest po prostu praktyka.

Gdzie i ile dni spędzasz na stoku?

Olbrzymie znaczenie ma także to, ile dni w roku spędzasz na stoku. W przypadku jednorazowych, sporadycznych wypadów, nie opłaca się kupować sprzętu. Warto dodatkowo pamiętać o tym, że za granicą trasy są inne niż w Polsce i wymagają od narciarzy desek o innych parametrach. W tym wypadku znowu wygrywa opcja wypożyczenia sprzętu, dopasowanego do warunków na stoku.

Nowinki technologiczne

Ostatnim argumentem przemawiającym za wypożyczeniem sprzętu narciarskiego jest postęp technologiczny. Z roku na rok do sklepów wchodzą nowe ulepszone modele desek. Nawet jeżeli jesteś zaawansowanym narciarzem, nie ma sensu kupować produkt każdego roku. Dodatkowo coraz więcej profesjonalnych wypożyczalni posiada w swojej ofercie najnowsze i najbardziej dopracowane narty.

Dodaj komentarz