salon

Lampy stojące podłogowe bez wątpienia są ważnym elementem funkcjonalno-dekoracyjnym wnętrza. Pozwalają stworzyć ergonomiczną, efektowną i przyjazną przestrzeń. Jaki dokładnie jest ich wpływ na aranżację? Sprawdźmy.

Jeżeli chcemy urozmaicić mało atrakcyjne wnętrze, wyeksponować walory pokoju oraz/lub sprytnie ukryć mankamenty pomieszczenia, lampy stojące okazują się w tym wyzwaniu niezastąpione. Zapewniają grę świateł o niezwykłej mocy kształtowania przestrzeni bez wysiłku i kosztownych remontów. Gdy zajdzie taka potrzeba, można je łatwo przenieść w inne miejsce. Trudno doszukać się wad w oświetleniu stojącym – zwłaszcza, że w przystępnej cenie można dzisiaj kupić naprawdę dobrą i efektowną lampę podłogową.

Funkcjonalna przestrzeń

Lampy stojące zwykle pełnią rolę oświetlenia dodatkowego – obok głównego oświetlenia wiszącego i mniejszych lampek stołowych. Do ich kluczowych zadań należy organizacja wnętrza. Wykorzystanie lamp stojących do podzielenia przestrzeni na strefy funkcjonalne jest szczególnie istotne, gdy na jednej powierzchni znajduje się część wypoczynkowa, aneks kuchenny, strefa jadalniana i miejsce do spania. Sytuacja ta dotyczy głównie M1. Lampy stojące pozwalają uzyskać komfortowe, dobrze doświetlone miejsce codziennego relaksu, np. przy TV albo w kąciku czytelniczym. Jeśli wybierzemy model dający światło skierowane ku górze i ustawimy go w rogu pokoju, przestrzeń optycznie się powiększy. Warto przyjrzeć się ofercie lamp stojących LED, które są energooszczędne i dają przyjemne dla oczu światło.

Wyjątkowy nastrój

Lampy podłogowe służą do kreowania przytulnego, intymnego, romantycznego klimatu we wnętrzach. W zbudowaniu kameralnej atmosfery najlepiej radzą sobie modele, które generują subtelne, rozproszone światło o ciepłej barwie, np. z ciemnym, zabudowanym abażurem, metalowym kloszem ze złotym wnętrzem albo z pojedynczym, małym punktem świetlnym (ewentualnie z dwoma niewielkimi). Wrażenie przytulności potęgują różnego rodzaju akcenty EKO, np. abażur wykonany z lnu albo drewniane nogi.

Supermodne wnętrza

Odpowiednio dobrana lampa stojąca cudownie eksponuje indywidualny charakter wnętrza. Może być wykonana w takim samym nurcie jak nasza aranżacja lub w zupełnie innym, by odważnie i stylowo kontrastować z wystrojem. Od kilku sezonów szczególną popularnością cieszy się oświetlenie nowoczesne, minimalistyczne, loftowe, skandynawskie i klasyczne. Szeroka gama modelowa ułatwia dopasowanie lampy stojącej do posiadanego wystroju. Miłośnikom aranżacyjnych eksperymentów polecamy zestawienie w jednym pomieszczeniu kilku lamp stojących, pochodzących z różnych kolekcji. Wybrane modele powinien wówczas łączyć chociaż jeden wspólny element, by efekt końcowy był ekstrawagancki, a jednocześnie spójny i ze smakiem.

Dodaj komentarz