latarka

Spędzając wiele czasu w terenie niezbędna okazuje się dobrej jakości latarka taktyczna. Przydatne są one przykładowo na wszelkiego rodzaju rajdach pieszych. Czym różnią się one od innych urządzeń tego typu? Przekonajcie się sami – wszystkie informacje znajdziecie w naszym artykule.

Czym wyróżniają się latarki taktyczne?

W trudnych warunkach atmosferycznych ekwipunek musi być wytrzymały, tak by zapewniał nam bezpieczeństwo. I tak, jak na przykład dbamy o to, by smartfony, plecaki czy śpiwory były wysokiej jakości, tak też powinniśmy zadbać o latarkę.

Dlaczego jest to kluczowe? Ponieważ podczas wypraw zawsze może zaskoczyć nas niespodziewana sytuacja, na przykład uszkodzenia sprzętu nawigującego. By nie błądzić w nocy po omacku, niezbędny będzie sprzęt oświetlający. Przyda się również podczas wejść do nietypowych obiektów (bunkry) czy jaskiń. Latarki taktyczne ułatwiają również pracę w ochronie, ponieważ snop światła pomoże ujawnić złodzieja lub wandala.

Mocne latarki taktyczne to również nieodłączny sprzęt dla służb mundurowych, myśliwych, wędkarzy czy przyrodników

Na co zwracać uwagę podczas zakupu latarki taktycznej?

Przedstawimy teraz najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę, gdy zaopatrujemy się w taki sprzęt.

Czas pracy

Latarki taktyczne charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne czy też uszkodzenia mechaniczne. Czas pracy urządzenia powinien być wystarczająco długi, by działać przez określony czas (minimalnie całą noc). Najlepsze modele dostępne na https://www.alfatronik.com.pl/latarki-ledlenser-c-143.html pozwalają na ok. 190 godzin pracy.

Do modeli spełniających te wymagania należą latarka Ledlenser MT6 oraz latarka Outdoorowa Ledlenser MT14.

Zasięg latarki

W przypadku sprzętu oświetlającego do zadań specjalnych należy zwrócić uwagę, jak daleko sięga strumień światła. Zwykłe latarki umożliwiają nam dokładne widzenie na odległość zaledwie paru metrów, taktyczne natomiast na co najmniej kilkadziesiąt.

Przykładowo model Ledlenser T2 ma 180 metrów zasięgu, a najbardziej zaawansowany Ledlenser MT18 umożliwia widoczność na ponad 500 metrów!

Moc światła

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest moc światła, nazywana czasem jasnością. Jest ona wyrażona w lumenach (lm). Im wyższa jest liczba w opisie, tym latarka daje mocniejsze światło (ale to jednak nie to samo, co odległość!). Może być to ważne na przykład podczas wzywania pomocy. Im większa moc, tym lepiej jesteśmy widoczni dla służb ratunkowych – powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby wybierające się w góry.

Dla przykładu średniej jakości żarówka LED w naszym domu ma około 700 lm, a wspomniana przez nas już latarka outdoorowa Ledlenser MT18 ma ich aż 3000! Modele mniej zaawansowane mają około 1000 lumenów.

Trwałość obudowy

Jak wspominaliśmy na początku, wysoka jakość, to jeden z wyróżników latarek taktycznych na tle innych. Powinniśmy jednak zwrócić naszą uwagę na to, czy w kupowanym przez nas modelu nie ma żadnych szczelin, czy innych elementów podatnych na uszkodzenia lub przeciekania. Niektóre modele, jak Ledlenser F1R mają po prostu podaną klasę szczelności.

Inne parametry godne uwagi

Sugerujemy, by podczas przeglądania modeli latarek taktycznych zwrócić uwagę jeszcze na takie aspekty sprzętu, jak tryby pracy (lub poziomy jasności świecenia), możliwość zmiany koloru, sygnalizacja poziomu baterii, sposób ładowania. W przypadku służb, przydatna może być na przykład nakładka do tłuczenia szyb – ułatwi ona dostęp do zagrożonego budynku.

Dodaj komentarz