Drewno staje się coraz bardziej popularnym elementem wystroju łazienek. Najczęściej jako część designe’u, rzadziej jako całościowe wyłożenie ścian i podłóg. Mimo to drewniane deski lub panele nie muszą być wykorzystywane jedynie do ścian i podłóg.
Duże pole do popisu z użyciem drewna dają pomieszczenia łazienkowe znajdujące się na poddaszach. I niekoniecznie to musi się sprowadzać do drewnianego pochyłego sufitu ale na przykład do drewnianych pionowych belek podtrzymujących sufit.
Łazienkowy drewniany rewir
Urządzając łazienkę nowocześnie w sporym pomieszczeniu domu jednorodzinnego możemy ją podzielić na rewiry przy pomocy kolorystyki konkretnych materiałów (w tym drewna) nie stosując wyraźnych przegród lub przepierzeń.
Wśród projektów łazienek można natrafić na takie, w którym wanna jest umieszczona we wnęce obudowanej drewnem – na drewnianym podeście. Pozostałe ściany pomieszczenia są wyłożone jasnymi kamiennymi płytami.
Korzystnie może wyglądać ściana łazienki, na której drewno stanowi swoisty margines o szerokości na przykład 20 cm, natomiast wewnątrz znajdują się kamienne lub ceramiczne płyty.
Jakie drewno stosować w łazience
Może najpierw pytanie – co lepiej jest stosować? Drewno naturalne, czy panele drewnopodobne? Panele są mniej ryzykowne, jeśli idzie o ich „pracę” pod wpływem różnicy temperatur i wilgotności. Mimo to panele nie mają konkretnego zapachu, jak choćby cedr. Wyjściem może być zastosowania drewna warstwowego (klejonego z kilku warstw), który ma niewielki współczynnik kurczliwości. Takie panele dobrze nadają się na łazienkową podłogę i ze względów praktycznych warto jest je kupować w sporych płaszczyznach by uniknąć zbyt wielu łączeń.
Toteż naturalne drewno jest jednak z powodzeniem wykorzystywane w łazienkach. Oczywiście powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Polecany jest spory zestaw drewna egzotycznego, między innymi tekowe i wspomniany cedr. Można również stosować: jatobe, iroke, lapacho, wenge badi oraz merabau. Tym gatunkom nie przeszkadza nadmierna wilgotność. Trafnym wyborem może być kilka naszych gatunków, choćby: dąb, jawor, modrzew i jesion.
Zabezpieczenia drewna
Mimo popularności lakieru poliuretanowego jako środka zabezpieczającego naturalne drewno przed wilgocią, bardziej cierpliwym warto jest jednak polecić olejowanie. Odpowiedni olej głęboko wnika w drewno, chociaż może też nieznacznie zmienić jego kolor. Za to na dłuższy czas może zabezpieczyć drewno przed pękaniem. Olejowanie nie jest zabiegiem jednorazowym – należy go powtarzać co pewien czas.
Artykuł napisany dzięki wspołpracy z KK POL