uśmiech

Stomatologia estetyczna ma za zadanie pomóc osobom, które zmagają się z mało estetycznym uzębieniem, zarówno od urodzenia, jak i w wyniku zaniedbania. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, ponieważ chęć posiadania pięknego uśmiechu jest bardziej pożądane niż kiedykolwiek. Wśród najpopularniejszych metod poprawy uzębienia jest wybielanie zębów, implanty, korekta zgryzu oraz licówki, o których jest właśnie ten artykuł.

Licówki – co to takiego?

Licówki z wyglądu przypominają nieduże, płaskie płatki. Przykleja się je na powierzchnię zębów aby dosłownie je uzupełnić. Zadaniem licówek jest ukrycie wszelkich niedoskonałości zębowych, czyli przebarwień, nierówności kształtnych, a także przerwy między siekaczami.

Licówki mają zdolność do wydłużenia, poszerzenia, a nawet zmiany kształtu zębów. Zwykle zakłada się je po ich oszlifowaniu, aby mogły wyglądać jak najbardziej naturalnie. Istnieją jednak też takie licówki, których przed założeniem nie trzeba szlifować zębów.

Rodzaje licówek

Istnieje kilka rodzajów licówek na zęby. Wyróżnia się je na podstawie materiału, z którego są wykonane. Wymienić można licówki porcelanowe, kompozytowe, akrylowe, ceramiczne, pełnoceramiczne oraz licówki ręcznie malowane. Każda z nich nie tylko różni się materiałem, ale również ceną. Do najdroższych zaliczyć można licówki pełnoceramiczne i ręcznie malowane, do najtańszych zaś licówki akrylowe.

Najpopularniejszymi rodzajami licówek na rynku są licówki porcelanowe oraz kompozytowe. Te pierwsze szczycą się długotrwałym efektem, który może sięgać nawet 8 lat. Co więcej, nie osiada się na nich kamień nazębny.

Licówki kompozytowe zaś zawdzięczają swoją popularność relatywnie niskimi kosztami oraz szybkością nakładania.

Kto powinien skorzystać z licówek?

Na wstępie należy zaznaczyć, że korzystanie z licówek nie zastąpi prawdziwego leczenia ortodontycznego. Ich celem jest poprawa wyglądu zębów, ale nie ich wyleczenie. Dlatego też nie należy się na nie decydować w momencie, kiedy posiadamy bardzo zniszczone uzębienie.

W innych wypadkach właściwie każdy może skorzystać z licówek na zęby. Najczęściej decydują się na to osoby, które chcą poprawić kształt swoich zębów, poprawić położenie zęba w łuku zębowym, częściowo odbudować utracony ząb (lub więcej), poprawić ich kolor oraz usunąć przerwę między nimi. Zazwyczaj mocuje się je w odcinku przednim w części górnej i dolnej łuku zębowego.

Kto NIE powinien skorzystać z licówek?

Istnieją liczne przeciwwskazania jeżeli chodzi o licówki. Oprócz wspomnianych zniszczeń uzębienia, odradza się licówki osobom, które cierpią na burksizm (silne zgrzytanie zębami), mają nieprawidłowo ułożony zgryz (może obciążyć licówki), nie mają ukończonych 16 lat, obgryzają paznokcie, zaciskają zęby oraz nie dbają o higienę jamy ustnej. Nie zaleca się licówek również tym, których zęby są za krótkie, ponieważ licówki mogą się nie utrzymać na ich małej powierzchni.

Jak wygląda zakładanie licówek?

Zabieg zakładania licówek zwykle ogranicza się do dwóch wizyt u stomatologa. Pierw lekarz wraz pacjentem ustalają, jak mają wyglądać zęby po poprawce, czyli co będzie dla tej drugiej osoby najkorzystniejsze. Przeprowadza jest także dogłębna analiza, która określi, jak dany zabieg wykonać. Następnie stomatolog szlifuje zęby pacjenta. Dopiero na drugiej wizycie zaczyna się nakładanie licówek. Jest to proces długotrwały, ponieważ wymaga dużej precyzji i skupienia lekarza.

Ale końcowy efekt jest jak najbardziej wart czekania.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą http://mojstomatolog.pl

Dodaj komentarz