brama

Ceny na rynku nieruchomości osiągnęły w 2019 roku rekordowe wyniki. Z 17 miast, w których NBP (Narodowy Bank Polski) analizował stawki za mieszkania, tylko w jednym przypadku były one kiedykolwiek wcześniej wyższe. Co więcej, wielu specjalistów przewiduje, że w 2020 roku kwoty te będą w dalszym ciągu rosły. Czy to oznacza, że nieruchomości są dobrą lokatą kapitału? W co lepiej zainwestować? W dom czy mieszkanie?

Mieszkania zyskały 12 proc. w ciągu roku

Wyniki badania przeprowadzonego przez NBP pokazały, że ceny mieszkań we wrześniu 2019 roku w największych miastach w Polsce były średnio o 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Średnia cena za m2 w Warszawie wynosiła 9 tys. zł, co oznacza wzrost o 13 proc. Do największych podwyżek doszło w Poznaniu i Szczecinie, gdzie kwoty za m2 powierzchni wynosiły odpowiednio 6,2 tys. zł i 5,4 tys. zł, co oznacza 15 proc. więcej niż w roku 2018.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że ceny mieszkań w 3. kwartale 2019 roku wzrosły w stosunku do 2. kwartału o 2,1 proc. Porównując te kwoty do cen z 2. kwartału 2018 roku, mamy do czynienia ze wzrostem o 9 proc. Przy czym największe podwyżki odnotowano w województwie śląskim – 10,5 proc.

Podrożały również domy, ale nie są to aż tak spektakularne zmiany. Np. w Warszawie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, średnia cena takiej nieruchomości wzrosła o 2 proc., ale już w Katowicach o 4 proc. Czy zatem mieszkania i domy są dobrym sposobem na lokowanie kapitału?

Dom czy mieszkanie – w co zainwestować?

Zakup domu, szczególnie w prężnie rozwijających się ośrodkach miejskich, wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, co z jednej strony jest minusem takiej inwestycji, ale z drugiej – to duży plus. Dlaczego? Z pewnością niewielu inwestorów zdecyduje się na zakup drogiej nieruchomości, co ograniczy konkurencję. W przypadku domu musisz liczyć się jednak z dużo wyższymi kosztami przygotowania nieruchomości do wynajmu. O ile kupując mieszkanie z rynku wtórnego, będziesz musiał wyremontować ok. 50 m2 powierzchni, to kiedy staniesz się właścicielem domu, odnowienia może wymagać 150 m2 i więcej. Pytanie zatem: czy jesteś gotowy na taką inwestycję? Jeśli tak, to na starcie znajdujesz się na wygranej pozycji – wartość domu nigdy nie spadnie, a to m.in. dzięki stale rosnącym cenom działek, co szczególnie widoczne jest w aglomeracjach miejskich. W zależności od tego, na jaki budynek się zdecydujesz, masz kilka możliwości wynajmu:

  • Nowoczesny, o wysokim standardzie – weź pod uwagę najem firmie. Jeśli poniesiesz jakiekolwiek straty, to łatwiej ci będzie rozliczyć się z przedsiębiorstwem niż z prywatnym najemcą.
  • Starszego typu – po remoncie możesz w nim zorganizować pokoje na wynajem.
  • Nowoczesny i w bardzo dobrej lokalizacji – najbardziej opłacalny może być w tym przypadku najem krótkoterminowy, szczególnie w miastach popularnych wśród turystów. Możesz wówczas szukać klientów przez portale, takie jak Airbnb.

A może jednak mieszkanie? Dużym plusem takiej inwestycji są zdecydowanie niższe koszty niż w przypadku nabycia domu. Na pewno godne polecenia jest inwestowanie w nieruchomości z rynku pierwotnego – w tym przypadku nawet wykończenie mieszkania nie zawsze musi być koniecznością. Inwestując na rynku pierwotnym, otrzymujesz 5 lat rękojmi na nieruchomość. Możesz ją kupić, wyremontować lub nie, i sprzedać. Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania z myślą o wynajmie. Wybierając nieruchomość, weź pod uwagę aktualne dane GUS dotyczące najlepiej sprzedających się ofert. Prawdopodobnie będą to lokale minimum 2-pokojowe o powierzchni 50–55 m2.

Dom czy mieszkanie? Jak lokować kapitał? To kwestia środków, jakimi dysponujesz i twojego doświadczenia. Na obu nieruchomościach możesz dobrze zarobić, o ile znajdziesz odpowiednią ofertę i wiesz, jak wykorzystać potencjał takiej inwestycji.

Dodaj komentarz