brama

Monitorowanie wszystkiego i wszystkich stało się swoistą domeną naszych czasów. Większość miejsc publicznych zaopatrzona jest w uliczny monitoring. Kamery śledzą nasz ruch na ulicach, w autobusach, w parku, szkole czy galerii handlowej. Lokalizatory GPS rejestrują nasze położenie gdy jedziemy do pracy lub na wakacje, możemy na ekranie komputera podglądać co w przedszkolnej sali robi nasze dziecko. Zasadność niektórych z tych rozwiązań jest oczywiście dyskusyjna ale wszystkie one sprowadzają się do jednej, kluczowej kwestii – bezpieczeństwa, a to jak wiadomo dla każdego z nas wartość nadrzędna. Dlaczego więc nie mielibyśmy zwiększyć bezpieczeństwo naszej rodziny i naszego domu? Nie od dziś wiadomo przecież, że w miejscach monitorowanych ilość przestępstw jest zdecydowanie mniejsza niż w miejscach, które nie są zaopatrzone w kamery. Czy warto więc inwestować pieniądze w system monitorowania domu?

Dlaczego warto zdecydować się na monitoring domu?

Każdy z nas słyszał pewnie choć raz o włamaniach do domów w swojej okolicy. Zwykle w takiej sytuacji zaczynamy się zastanawiać czy sami posiadamy wystarczające zabezpieczenia przed złodziejami. Monitoring domu w dużym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa i skutecznie zniechęca potencjalnych włamywaczy do włamania. dowodzą tego liczne badania, które podkreślają dodatkowo, że wystarczy kilka punktów monitoringu na danym obszarze, aby cały teren stał się bezpieczniejszy. Jeśli jednak trafimy na wyjątkowo “odważnych’ złodziei, nagrania z monitoringu ułatwią policji poszukiwania sprawców i mogą znacznie skrócić czas śledztwa. Niektórzy z nas powinni również rozważyć zastosowanie monitoringu wewnątrz domu. Przydaje się on np. jeśli musimy zostawić w domu dziecko lub starszego bliskiego. Jest to również skuteczna metoda na kontrolowanie nowo zatrudnionej niani, ekipy remontowej czy też w skrajnych przypadkach niewiernego małżonka.

Czytaj także: Monitoring domu – czy warto?

Monitoring domu z zewnątrz

Najbardziej popularnym jest system monitoringu domu z zewnątrz, który zwykle obejmuje wszystkie wejścia do budynku oraz podwórze. Co daje nam taki system? Kamery rejestrują wszystkich wchodzących jak i wychodzących z posesji. Rejestrują osoby “podejrzanie” kręcące się w pobliżu domu czy włamywaczy próbujących wtargnąć do środka budynku ale również chuliganów i wandali, którzy dla zabawy niszczą nasze mienie. System monitoringu może opierać się na klasycznych kamerkach, które są umieszczone w dobrze widocznych miejscach a także na ukrytych mini kamerach. Połączenie obu rodzajów kamer wydaje się być najkorzystniejsze. widoczne kamery monitoringu skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy a te ukryte zarejestrują tych, którzy mimo wszystko “próbują szczęścia”. Ponadto, jeśli złodziejom mimo wszystko uda się zakłócić widoczność kamer, to ukryte rejestratory będą bezpiecznie nagrywać poczynania włamywaczy. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są kamery z czujnikiem ruchu, który po wychwyceniu go zapala jednocześnie lampę, kierując światło ku niechcianym gościom. Taki zabieg zwykle skutecznie zniechęca włamywaczy.

Kiedy warto zainstalować monitoring wewnątrz domu?

Oprócz klasycznych kamer na zewnątrz budynku coraz więcej osób decyduje się na montaż systemu monitoringu wewnątrz domu. Najczęściej dzieje się tak kiedy w domu pojawiają się na dłuższą metę osoby trzecie, które są dla nas obe. Mowa tutaj np. o ekipach remontowych, które pracują u nas podczas gdy my jesteśmy w pracy bądź też zatrudniamy opiekunkę do dziecka, która będzie spędzała z nim kilka godzin dziennie sama w naszym mieszkaniu. W takich sytuacjach monitoring często jest rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli nie są to osoby z polecenia i zupełnie ich nie znamy. W tym przypadku oczywiście nie może być mowy o widocznych w domu kamerach. Stosuje się minikamery sprytnie ukryte w przedmiotach codziennego użytku, które zupełnie niezauważone rejestrują wszystko co dzieje się w danym pomieszczeniu. Wiele osób decyduje się na minikamery w celu złapania na gorącym uczynku któregoś z domowników, np. niewiernego małżonka.

Dodaj komentarz