ogród

Marzy Ci się stylowy ogród? Podoba Ci się wersja angielska, francuska, japońska? A może chcesz zainspirować się stylem nowoczesnym albo rustykalnym? Oto kilka najciekawszych stylów ogrodowych.

Ogród angielski

Jest bardzo romantyczny i często kojarzony z ogrodem wiejskim. Jednak od tego ostatniego różni się znacząco swoim ścisłym uporządkowaniem. Ogród angielski jest przesycony kolorowymi kwiatami i pnącymi się po altanach czy pergolach roślinami. Dominują tu róże angielskie, rabatowe i pnące. Ogród ma zwykle rozległy trawnik, a jego przestrzeń podzielona jest na kilka części o różnych funkcjach. Do wykończenia murków i ścieżek wykorzystuje się w nich zwykle cegłę. Charakterystyczna jest celowa nierówność terenu, bogate wykorzystanie rzeczek, strumyków, źródełek. Bardzo często spotkasz w nich rzeźby ustawione na ziemi, bez cokołu.

Ogród francuski

Głównym bohaterem ogrodów francuskich jest lawenda. Dobrze sprawdza się w towarzystwie szałwii czy kocimiętki w odcieniach fioletu. Można ją też połączyć z różem pod postacią tawułki czy jeżówki. Ogród francuski to też oczywiście róże pnące i hortensje. Pergole, kuliste i stożkowe rzeźby w donicach i żywopłoty z bukszpanu to jego kwintesencja. A poza tym symetria, równo strzyżone drzewa i krzewy, aleje i labirynty.

Ogród japoński

Ogród japoński nie bez powodu kojarzy się z perfekcją. Nic w nim nie jest przypadkowe, każdy element jest doskonale dopracowany i cechuje się zwykle bogatą symboliką. Kamienie oznaczają tu niezmienność, woda – życie, a rośliny – długowieczność. Królują w nim azalie, magnolie, wiśnie i peonie. Charakterystyczne są też kamienne latarnie, żeliwne dzwonki i pagody. Liczba elementów dekoracyjnych w ogrodach japońskich zawsze musi być nieparzysta, ponieważ ich główną zasadą jest asymetryczność.

Ogród nowoczesny

Charakteryzuje się geometrycznym układem. Jest prosty i przejrzysty. Rośliny posadzone są w równo wyznaczonych liniach. Spotkasz w nich bukszpan i berberys. Ogrody nowoczesne wyznają zasadę – im mniej, tym lepiej. Elementem dekoracyjnym jest zwykle prostokątny basen albo duży taras. Znajdziesz tu sporo roślin doniczkowych, szklane lub metalowe ozdoby i rzeźby, elegancko przystrzyżone żywopłoty, murki oporowe nawiązujące do architektury budynku, betonowe lub kamienne ściany. To jedna z najpopularniejszych obecnie stylizacji większości ogrodów.

Ogród rustykalny

Motywem wiodącym jest tu naturalność. Znajdziesz w nim drewniane altanki, wiklinowe kosze, stare konewki, pękate beczki, gliniane garnki i mnóstwo kolorów i kształtów. Rośliny w ogrodach rustykalnych rosną niemal jedna na drugiej, panuje tu uroczy chaos. Obok ogrodu nowoczesnego, ogród rustykalny jest wersją podbijającą teraz serca wielu zwolenników przyrody i natury. Jeśli chcesz zaadaptować go na swoim terenie, pamiętaj o postawieniu drewnianej huśtawki bądź ławy w przytulnym zagajniku i o sznurze kolorowych lampek do okręcenia wzdłuż całego ogrodu. Przyda Ci się pewnie przedłużacz (pod tym linkiem – przedłużacz – jaki wybrać – dowiesz się, który wybrać).

Dodaj komentarz