dentysta

Obecnie niejedna przychodnia stomatologiczna oblegana jest zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych, którzy chcieliby założyć aparat na zęby.

Przy pomocy aparatów ortodontycznych można w bardzo prosty i łatwy sposób skorygować szpary pomiędzy zębami, a także inne wady zgryzu. Aby jednak założenie takiego aparatu było możliwe, niezwykle ważne jest to, aby wyleczyć wszystkie zęby, a także usunąć z ich powierzchni kamień nazębny. Jakie jednak rodzaje aparatów ortodontycznych są obecnie stosowane?

Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi

Cechą charakterystyczną takich aparatów jest to, iż zawierają one specjalne pierścienie, tuby lub zamki oraz łuki, które przyklejane są do zewnętrznej powierzchni zębów. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano aparaty z zamkami metalowymi, które były bardzo widoczne, jednak powoli zaczyna się odchodzić od tego rozwiązania poprzez zastosowanie aparatów ceramicznych, których kolor zbliżony jest do naturalnej barwy zębów.

Aparaty ortodontyczne lingwalne

Takie aparaty bardzo przypominają klasyczne aparaty ortodontyczne, jednak w odróżnieniu od nich zamki przyklejane są nie od zewnętrznej a od wewnętrznej strony każdego zęba. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku osób, które nie chcą wyróżniać się w tłumie, jednak głównym przeciwwskazaniem do ich założenia są zbyt wąskie łuki zębowe, a także choroby przyzębia. Decydując się na założenie takiego aparatu, należy liczyć się z tym, iż przez dosyć długi czas można zmagać się z problemem poprawnej wymowy.

Aparaty samoligaturujące

Dosyć nowoczesnym rozwiązaniem, które z dnia na dzień zyskuje na popularności, są aparaty samoligaturujące, dzięki którym całkowity czas leczenia ulega znacznemu skróceniu. Warto przy tym podkreślić fakt, iż odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi wizytami kontrolnymi ulega wydłużeniu, dzięki czemu można zaoszczędzić niemałą kwotę środków pieniężnych. Jeśli chodzi o tradycyjne aparaty ortodontyczne, to przed ich założeniem bardzo często konieczne jest usunięcie niektórych zębów, jednak w przypadku aparatów samoligaturujących nie jest to na szczęście konieczne.

Dodaj komentarz