Zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn to w zasadzie te same zabiegi, z których korzystają kobiety – mówi dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z warszawskiej Kliniki Melitus. Męska skóra wprawdzie różni się od tej kobiecej – jest grubsza, bardziej tłusta i unaczyniona – jednak musi zmagać się z dokładnie tymi samymi problemami. Trądzik, zmiany pozapalne, przebarwienia, blizny, bruzdy, zmarszczki, to tylko niektóre przyczyny, dla których panowie odwiedzają gabinety medycyny estetycznej. A przecież z tych samych powodów na wizytę umawiają się panie. Współczesny człowiek jest zdeterminowany, aby wyglądać młodo i atrakcyjnie. Żyjemy w świecie, który niejako obliguje nas do dbania o siebie i prowadzenia zdrowego życia. Dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Panowie chcą być zadbani, chcą się podobać, zresztą tego samego oczekują od nich ich partnerki.
Rozmowa z dr n. med. Marią Noszczyk – dermatolog z kliniki medycyny estetycznej Melitus w Warszawie.
Zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn wykonywane na co dzień to…
Mężczyźni działają zadaniowo. Gdy pojawia się problem, po prostu starają się go rozwiązać. To samo dotyczy problemów skóry – bo tym w głównej mierze zajmuje się medycyna estetyczna, chociaż nie tylko. Panowie umawiają się na konsultacje dermatologiczne i zabiegi z kilku powodów – z powodu dermatoz, czyli chorób skóry (trądziku, łuszczycy), z powodu ich skutków, najczęściej w postaci blizn i przebarwień oraz z powodu zmian wywołanych innego rodzaju czynnikami. Wymienione wyżej przykłady – wyjaśnia dr Maria Noszczyk – bardzo często wymagają złożonego leczenia, łączącego farmakologię i dajmy na to laseroterapię, więc panowie objęci są kompleksową opieką medyczną, a ich wizyta w gabinecie medycyny estetycznej przeważnie nie jest jednorazowa.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn w Klinice Melitus to oprócz wspomnianej już laseroterapii, która potrafi wyeliminować wiele różnych mankamentów urody (od przebarwień czy rozszerzonych naczynek, przez zmarszczki, po niechciany tatuaż), trzeba również wymienić peelingi chemiczne, mezoterapię oraz męską depilację. U panów usuwanie nadmiernego owłosienia najczęściej dotyczy pleców i klatki piersiowej, czasem także pach i okolic intymnych. Sportowcy, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, umawiają się na depilację włosów z rąk i nóg. Dziś przeważnie wykonuje się depilację laserową, w Klinice Melitus przy pomocy lasera diodowego LightSheer Desire lub urządzenia IPL. Zwykle potrzeba serii zabiegów – to kwestia procesu wzrostu włosa – jednak depilacja laserowa pozwala trwale pozbyć się niechcianych włosów, a więc definitywnie rozwiązać ten męski problem.
Poza tym, mówiąc o medycynie estetycznej dla mężczyzn, nie można pominąć iniekcji toksyny botulinowej. Botoks jest nieprzerwanie już od wielu lat jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, który pomaga wszystkim bez względu na płeć czy wiek. Z botuliny korzystają dziś zarówno pacjenci 25-letni, którzy chcą zadziałać prewencyjnie, jak i 55-letni, którym po prostu zależy, aby pozbyć się zmarszczek. Botoks dla mężczyzn jest tak samo efektywny, jak dla kobiet. Zabieg i metoda działania się nie zmieniają, choć zmieniają się nieco techniki iniekcyjne. W końcu męska budowa anatomiczna zdecydowanie różni się od tej kobiecej. Znaczące są także cele zabiegu. Sposób i miejsce podania botuliny zależą od tego, jaki cel ma zostać osiągnięty – czy to ma być wygładzenie lwiej zmarszczki (pionowych linii między brwiami), kurzych łapek, bruzd na czole, czy też korekta asymetrii ust. Decydując się na iniekcję toksyny botulinowej, warto oddać się w ręce naprawdę doświadczonego specjalisty (i przede wszystkim lekarza, bo tylko lekarz może podać botoks). Najlepiej, aby to był dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej, który posiada obszerną wiedzę z zakresu anatomii twarzy oraz doskonale zna właściwości podawanego preparatu, czy to botuliny, czy to równie popularnego wśród mężczyzn kwasu hialuronowego. Nieprofesjonalnie wykonana procedura może wywołać efekt feminizacji rysów twarzy i choć efekt botoksu z czasem słabnie, zapewne każdy wolałby takiej zmiany uniknąć. Z drugiej strony, jeśli botoks jest podany prawidłowo, jego rezultaty są wysoce zadowalające. Bardzo ważne jest, że toksyna botulinowa ze względu na swoje właściwości terapeutyczne (czyli ograniczanie kurczliwości mięśni) nie tylko wygładza zmarszczki, rozświetla skórę i znacznie poprawia jej wygląd, ale również działa na nią przeciwstarzeniowo. Dzięki temu, że pozwala wybranym mięśniom twarzy chwilę odpocząć, wyłącza z mapy ruchów pewne automatycznie zapisane grymasy, proces utrwalania się zmarszczek jest zatrzymany, opóźniony. To powód, dla którego botulina wciąż jest nr 1 wśród zabiegów medycyny estetycznej dla mężczyzn i dla kobiet – podkreśla dermatolog z warszawskiej kliniki.
Medycyna estetyczna dla mężczyzn to też odpowiedź na typowo męskie problemy, czyli…
Wiele jest takich zabiegów. Może nie jest to typowo męski problem, jednak dotyczy wielu panów, a że mówiliśmy o botoksie, warto o tym wspomnieć – mówi dr Maria Noszczyk. Chodzi o nadpotliwość. W Klinice Melitus mamy trzy metody leczenia nadmiernej potliwości. Pierwszą jest botoks, drugą radiofrekwencja mikroigłowa Infini, trzecią laseroterapia przy pomocy urządzenia AccuSculpt. Każda z tych metod jest bardzo bezpieczna. Każda też jest skuteczna, choć żadna nie gwarantuje całkowitego zlikwidowania nadpotliwości za sprawą jednego tylko zabiegu. Jednorazowo podany botoks ogranicza nadmierne pocenie się niezawodnie przez okres działania botuliny, czyli przez kilka miesięcy. Laseroterapia i termolifting Infini mogą być bardziej efektywne, jednak nie ma na to gwarancji, ponieważ ich działanie zależy od wielu różnych czynników indywidualnych, które ze sobą wzajemnie korelują. Dlatego też o tym, która metoda najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, decyduje lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem i oceny jego problemu. Leczenie nadpotliwości musi być przeprowadzane indywidualnie. Zresztą dotyczy to znacznej większości zabiegów.
Innym typowo męskim zabiegiem medycyny estetycznej w Klinice Melitus jest leczenie ginekomastii, czyli przerostu gruczołu piersiowego. Jedną z metod leczenia jest lipoliza chemiczna, pozwalająca zredukować tkankę tłuszczową z małych obszarów ciała, jak podwójny podbródek, czy właśnie rozrost tkanki w obrębie piersi. Lipolizę chemiczną uznaje się za jeden z najskuteczniejszych zabiegów modelujących ciało. Wymienia się ją zaraz po liposukcji chirurgicznej. I chociaż lipoliza nie daje tak spektakularnych rezultatów jak tradycyjna liposukcja, przynosi wyraźną poprawę i ogromną satysfakcję pacjentów. Tym bardziej, że jest zdecydowanie mniej inwazyjna od ingerencji chirurgicznej.
Małoinwazyjny, ale niezwykle satysfakcjonujący jest również zabieg powiększania penisa, który w ostatnim czasie cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Iniekcja kwasu hialuronowego lub lipotransfer (przeszczep tkanki tłuszczowej) pozwala zwiększyć obwód prącia nawet o 50% i optycznie wydłużyć o jakieś 10%. Dodatkowo, w przypadku wykonania powiększania prącia autologiczną tkanką tłuszczową, zachodzi proces biorewitalizacji, czyli oprócz zwiększenia rozmiaru penisa, zyskuje się także poprawę ukrwienia i napięcia tkanek, co bezpośrednio przekłada się na jakość wzwodów. Rosnące zainteresowanie zabiegami z zakresu urologii estetycznej to efekt małoinwazyjnej procedury, dającej bardzo zadowalające efekty. Współczesna medycyna estetyczna dla mężczyzn, tak samo jak dla kobiet, ma być ogólnodostępna, lunchowa czy weekendowa, niosąca naturalną, widoczną i długotrwałą poprawę. I właśnie taka jest, dlatego do Kliniki przychodzi coraz więcej pacjentów, w tym także tych płci męskiej – podsumowuje dr Maria Noszczyk.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje na temat któregoś z opisanych zabiegów medycyny estetycznej dla mężczyzn, przejdź na stronę Kliniki Melitus https://klinikamelitus.pl/dermatologia/