monety

Każde hobby to świetny sposób na chwile relaksu, a kiedy przerodzi się w prawdziwą pasję, może stać się okazją do zdobycia ogromnej wiedzy i umiejętności. Numizmatyka, a więc kolekcjonowanie monet i banknotów, jest przykładem hobby łączącego przyjemność gromadzenia niezwykłych przedmiotów z poszerzaniem własnych horyzontów.

Osoba rozpoczynająca swoją przygodę z numizmatyką może czuć się zagubiona w świecie monet i zastanawiać się, od czego zacząć.

Budowanie kolekcji bardzo często bierze swój początek od zwykłych, obiegowych monet i banknotów. Czasami nową pasję może rozbudzić znalezione zapomnianych „drobnych” w starym portfelu, zagubionym gdzieś na strychu. Warto wiedzieć, iż wiele kolekcji opiera się na starych pieniądzach obiegowych, które z czasem zyskały na wartości.

Monety z okresu międzywojennego

Dobrym kierunkiem może być np. gromadzenie monet z okresu międzywojennego. II RP była niezwykle ciekawą epoką, a numizmaty z tego okresu – a jest ich stosunkowo niedużo – dostępne są nadal po rozsądnych cenach. Okres II RP może dać zbieraczowi dużo możliwości i satysfakcji przy budowaniu kolekcji. Czasy PRL mogą nie wydawać się jeszcze dość atrakcyjne, choć okres ten nabiera powoli coraz większego znaczenia, natomiast sięganie w bardzo odległą przeszłość wiąże się ze zdecydowanie wyższymi nakładami finansowymi.

Jedną z możliwości jest też zbieranie monet kolekcjonerskich i okolicznościowych. Monety kolekcjonerskie są wybijane ze szlachetnych kruszców w niższych nakładach aniżeli monety obiegowe. Nie trafiają do codziennego użytku, a ich rzeczywista wartość znacznie przekracza tę nominalną. Monety kolekcjonerskie bardzo często wydawane są w wieloletnich, tematycznych seriach. Ciekawe polskie serie to m.in. Zamki i Pałace w Polsce czy Historia wojskowości.

Monety okolicznościowe

Monety okolicznościowe są rodzajem monet kolekcjonerskich, których emisja związana jest z rocznicą jakiegoś wydarzenia. Typowymi monetami okolicznościowymi są dwuzłotowe monety wykonane ze stopu zwanego Nornic Gold (gold, czyli złoto w nazwie nie oznacza jednak, iż w stopie występuje złoto, nazwa związana jest jedynie z jego kolorem). Dla pasjonatów wojskowości interesującą serią może być np. seria Polskie okręty.

Numizmatyka pozwala w bardzo atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę dotycząca przyrody, kultury i historii nie tylko Polski, ale również całego świata.

O ile zdobywanie nowych monet nie jest skomplikowane, może pojawiać się pytanie, skąd wziąć okazy, które ukazały się wiele lat wcześniej. Sposoby na to są różne, jednym z nich jest nawiązanie kontaktów z kolekcjonerami z najbliższej okolicy, którzy bardzo często spotykają się w ramach spotkań klubowych kolekcjonerów. Można również poszukiwać ciekawych okazów na giełdach numizmatycznych, w antykwariatach, a także na targach staroci i bazarach.

Coraz popularniejsze stają się również aukcje monet. Najbardziej popularne odbywają się na wielu znanych stronach internetowych, bardziej cenne okazy i kolekcje dostępne są jednak najczęściej podczas aukcji stacjonarnych.

Decydując się na udział w aukcjach zawsze należy sprawdzić sprzedawcę. Powinien to być wiarygodny podmiot, który daje gwarancję i zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz