Od jakiegoś czasu sporo mówi się o tym, że roboty zastąpią ludzi w pracy. Jedni mówią, że to pewne. Inni – że to wymysły ludzi, którzy bujają w obłokach. Choć w filmach sprzed kilkunastu lat czasy, w których żyjemy obecnie, były przedstawiane zupełnie inaczej – warto dostrzec rosnące tempo rozwoju technologicznego.
W wielu wielkich firmach zajmujących się produkcją, roboty rzeczywiście zastąpiły już ludzi. Chodzi przede wszystkim o mechaniczne, powtarzalne czynności. To jasny sygnał. Praca polegająca na prostym schemacie – jak np. podnieś X z miejsca A, przenieś i połóż X na miejscu B – nie będzie oceniana jako przyszłościowa.
Z kolei prace oparte na umiejętnościach miękkich, kreatywności, zarządzaniu i związane z nowymi technologiami – już dzisiaj wyraźnie wychodzą na prowadzenie rankingu zawodów przyszłości. Co ciekawe – jeżeli spojrzymy na to, które branże pozwalają na zarabianie dużych pieniędzy – widzimy, że od lat działa prosty schemat – ten, kto zarządza i dysponuje pieniędzmi, nie narzeka na ich brak. Przykład? Kredyty, ubezpieczenia, cyfrowe waluty, banki czy maklerstwo.
Warto wspomnieć również o kulcie pracownika. Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, kiedy to nie pracownik ubiega się o miejsce w firmie, ale zupełnie odwrotnie – firmy konkurują o zdobycie najlepszych pracowników, oferując im coraz lepsze warunki.
Nie dość, że istnieje naprawdę ogrom tych zawodów i nie sposób wymienić wszystkie, mówi się również o tym, że wiele z nich nawet jeszcze powstała albo nie została nazwana. My przedstawimy Wam tylko kilka, żeby ułatwić zrozumienie tego, w którą stronę zmierza rynek pracy – i tym samym, które umiejętności rozwijać i którymi branżami warto interesować się najbardziej.
Programista stron internetowych, projektant interfejsów, robotyk
Już dzisiaj bycie programistą kojarzy się… może nie tyle z prestiżem, co jednoznacznie z byciem zalewanym ofertami pracy. Nawet studenci, którzy dopiero poznają tajniki swojej specjalizacji mogą cieszyć się zainteresowaniem firm.
Specjalista ds. e-commerce, marketingu internetowego
Rynek handlu internetowego rośnie zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Hasła takie jak “jeżeli twojej firmy nie ma w internecie – nie istniejesz” są dzisiaj już naprawdę utarte. To rzeczywistość.
Osoby znające realia sprzedaży i reklamy w internecie mogą cieszyć się coraz większym zapotrzebowaniem na ich usługi.
Specjalista ds. e-learningu, nauczyciele umiejętności miękkich, szkoleniowiec
Mówienie o tym, że tradycyjny model edukacji odchodzi do lamusa warto zawsze przemyśleć przynajmniej dwa razy. Albo po prostu traktować z przymrużeniem oka. Z drugiej strony – warto zauważyć, że wartość “magistra” jest niższa niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu i wiele osób po maturze decyduje się na zakończenie formalnej edukacji, a sposobem na zdobywanie wiedzy stają się platformy dostępne w sieci czy szkolenia prowadzone przez ekspertów-praktyków.
Przedstawiliśmy kilka zawodów, dzięki którym możecie zrozumieć, jakiego rodzaju zawody będą cenione w przyszłości. Nie zapomnijcie jednak – być może część z nich zostanie zastąpiona jeszcze bardziej nowoczesnymi zajęciami.