Choroby prostaty, mimo że wydają się błahe, mogą w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie jakości życia chorego, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Z tego względu warto wiedzieć jakie objawy można u siebie zaobserwować i w jaki sposób należy sobie radzić z wykrytymi problemami.
Czym jest prostata?
Prostata to gruczoł występujący u mężczyzn (u kobiet znajduje się tylko skrawek tkanki pozostały po związku prostaty), za którego wzrost odpowiedzialny jest testosteron.
–Prostata pełni ważną funkcję w męskim życiu płciowym, ponieważ jej rolą jest produkcja większości składników nasienia. Zapewnia ona plemnikom odpowiedni poziom odżywienia i nawilżenia, bez których nie przeżyłyby zbyt długo poza ciałem mężczyzny. Gruczoł krokowy produkuje płyn, który jest bogaty w prostaglandyny i fruktozę, dzięki którym plemniki mogą dokonać zapłodnienia – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Euro-Klinikę.
Choroby prostaty
Prostata często trawiona jest przez różnego rodzaju choroby. W większości przypadków występuje jej łagodny rozrost, nazywany także gruczolakiem stercza. Dość często pojawia się także zapalenie gruczołu krokowego. Najtrudniejszą do wyleczenia chorobą jest jednak złośliwy rozrost prostaty (nowotwór).
Każda z chorób prostaty wymaga innego leczenia, jednak kluczem do sukcesu jest profilaktyka i szybka reakcja. Szczególnie ważne są one w przypadku wykrycia nowotworu, który wymaga wdrożenia szybkiej diagnostyki, a następnie natychmiastowego leczenia, zgodnie z ustalonym przez urologów i onkologów planem.
Objawy chorób prostaty
Do głównych objawów świadczących o możliwości występowania choroby prostaty są zaburzenia dyzuryczne, takie jak zmniejszenie strumienia moczu, częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, ból i przerywany strumień moczu.
Jako, że choroby prostaty często wynikają z jej przerostu, to jednym z ich objawów jest zwiększenie objętości pod wpływem spadku poziomu androgenów. Gruczolak, jak nazywany jest przerost prostaty, jest u panów objawem starzenia się (lekarze porównują go do siwienia). Choroba ta występuje u 60% m mężczyzn po 60. i u 80% mężczyzn po 80. roku życia.
Objawy przerostu prostaty są dość odczuwalne – jako, że przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, to powiększony gruczoł zaczyna ją uciskać i powodować tym samym nieprzyjemne objawy, w tym opóźnione oddawanie moczu (strumień moczu jest spowolniony i ma małą moc), któremu towarzyszy uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Innym objawem może być duża częstotliwość oddawania moczu.
Kiedy iść do lekarza?
Lekarzowi należy zgłosić takie objawy, jak zatrzymanie moczu, nudności i zawroty głowy, które mogą świadczyć o całkowitym zaciśnięciu cewki moczowej. W tym przypadku możliwe, że konieczne będzie wykonanie zabiegu operacyjnego usunięcia przerośniętej tkanki i odblokowania cewki moczowej. Innym sposobem jest rozszerzenie cewki specjalnym balonem.