Jeżeli chcemy mieć bezpieczny dom, na pewno warto chronić go przed pożarem. Mamy przecież różne źródła, które mogą być przyczyną pojawienia się ognia. Wystarczy jakaś wada instalacji elektrycznej, bądź ulatnianie się gazu z rur. Sprawdzamy w jaki sposób można zabezpieczyć się przed pojawieniem ognia i w porę zareagować na taką sytuację.

Ochrona przed pożarem

Są różne opcje, dzięki którym możemy chronić nasze domostwo przed ogniem. Najpierw trzeba wykluczyć różne opcje, które mogłyby doprowadzić do ryzyka pożaru. Przede wszystkim dobrze jest regularnie sprawdzać instalację gazową. Musimy wiedzieć, że same prawo budowlane wymaga od nas, byśmy raz na rok zapraszali gazowników, którzy sprawdzą czy gdzieś nie ulatnia się paliwo gazowe. Ważne jest też, by konserwacja instalacji gazowej była wykonywana przynajmniej raz na jakiś czas, a przez to rozumiemy dokręcanie połączeń śrubowych, a także wymianę pakuł i innych uszczelnień, które mamy zainstalowane na rurociągu gazowym. Nigdzie bowiem nie może dochodzić nawet do minimalnego ulotu gazu, ponieważ do w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zagrożenia pożarowego.

Wczesne ostrzeganie

Ważne jest także, by w razie gdy pojawi się już ogień, dym, lub wyciek gazu, być od razu poinformowanym i móc zareagować. Dlatego też dobrze jest kupić sobie zestaw czujników czadu, dymu, oraz ulatniającego się gazu. Są to niewielkie urządzenia, które montujemy najczęściej w kuchniach, łazienkach, piwnicach. Gdy „wyczują” one jakiekolwiek zagrożenie, uruchamia się bardzo głośny alarm. W budynkach użyteczności publicznej takie urządzenia są obowiązkowe, co więcej – obowiązkowe są też regularne ich kontrole, a także konserwacja systemów ppoż. Niestety nie jest tak łatwo ostrzec nas w porę o kłopotach w instalacji elektrycznej, dlatego o dobry stan tejże musimy zadbać już samodzielnie.

Pamiętajmy, że bardzo często podczas ubezpieczania domu od ognia i pożaru, musimy sami zapewnić odpowiednią ochronę przed tym zagrożeniami. Muszą być więc zainstalowane czujniki i systemy przeciwpożarowe, a oprócz tego musimy posiadać protokoły z regularnie wykonywanych badań, napraw i konserwacji instalacji gazowych i elektrycznych. W innym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.

Dodaj komentarz