kask

Od dłuższego czasu w Polsce coraz bardziej rozsądnie podchodzi się do tematu bezpieczeństwa w pracy. Znaczny wpływ na taki stan rzeczy miała spora ilość wypadków w miejscach pracy, w których wielu ludzi straciło zdrowie bądź nawet życie.

W wielu przypadkach takich zdarzeń, jednym z niezachowanych względów bezpieczeństwa było ignorowanie obowiązujących zasad BHP, w tym właśnie brak odpowiedniej odzieży ochronnej pracowników oraz w praca w zwykłych ubraniach, które nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa – zarówno własnego, jak i pozostałych członków ekipy.

Dobrze dobrana odzież robocza

Dobrze dobrana odzież robocza konieczna jest z co najmniej kilku powodów. Pierwszym i być może najważniejszym jej zadaniem jest ochrona ciała pracownika. Jest to szczególnie ważne praktycznie podczas wszystkich prac – począwszy od tych związanych z obsługą maszyn, skończywszy na wszelkich pracach wykończeniowych i tych na budowie. Odpowiednie fartuchy ochronne to prawdziwe minimum we wszystkich zawodach, których pracownicy narażeni są na kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi (pestycydy i inne środki ochrony roślin, żrące substancje i inne). Pracownicy takich zawodów powinni dodatkowo chronić swoje drogi oddechowe (poprzez noszenie odpowiednich masek), oczy (okulary ochronne) oraz nosić rękawice ochronne. Kolejnym elementem ubrania roboczego, którego noszenie powinno być przestrzegane przez każdego pracownika są dobrze dobrane buty robocze, które nie tylko pozwolą zapewnić stopie odpowiednią ochronę przed zmiażdżeniem palców u stóp, ale również przed chorobami stóp – grzybicą powstałą na wskutek złej wentylacji i kiepskiej jakości materiału z którego zostały wykonane buty. W zależności od rodzaju pracy (praca wewnątrz bądź na zewnątrz) pracownik powinien posiadać również odpowiednio dobraną odzież wierzchnią, która chroni przed przemoknięciem bądź osłania od wiatru. Pracownicy powinni również nosić ochronne czepki (w przypadku pracy na produkcji w przemyśle spożywczym na przykład) lub kaski (praca na budowie itd).

Odzież robocza bez względu na to w jakim zawodzie jest wykorzystywana powinna posiadać kilka ważnych cech – po pierwsze powinna być dobrana pod konkretnego pracownika oraz wykonana z odpowiednich materiałów i posiadać mocne szwy. Dodatkowo dobrze jest, aby posiadała elementy odblaskowe oraz posiadała regulowany rozmiar (na przykład spodnie na szelkach).

Dodaj komentarz