senior

Opieka nad starszą osobą nie należy do najłatwiejszych. Trzeba zdawać sobie sprawę z obowiązków, jakie będą na Tobie ciążyły, jeżeli zdecydujesz się na wyjazd do Niemiec.

Trudny zawód opiekuna

Żadna praca nie jest łatwa, jeżeli chce się ją wykonywać sumiennie. A w szczególności opieka nad drugim człowiekiem. Trzeba wykazywać się empatią, starannością, a także troskliwością. Nie każdy to potrafi, dlatego selekcja kandydatów ubiegających się o tę pracę jest bardzo surowa. Nie liczą się jedynie zaświadczenia o przebytych kursach, ale przede wszystkim predyspozycje osobiste. Portale takie jak carework.pl, które poszukują opiekunów osób starszych dokładnie sprawdzają, czy dana osoba jest empatyczna. Tylko takie osoby będą w stanie właściwie wykonywać ten zawód.

Obowiązki opiekuna

Podstawowym obowiązkiem, jaki mają opiekunowie osób starszych, jest dbanie o to, aby podopiecznemu niczego nie brakowało. Do podstawowych zadań opiekuna należy:

  • przygotowywanie posiłków, czyli śniadania, obiadu, kolacji,
  • podawanie leków,
  • dbanie o higienę osoby starszej,
  • organizowanie czasu wolnego, m.in. spacery, czytanie gazet i książek.

Tak naprawdę cały dzień opiekuna jest wypełniony obowiązkami wobec osoby starszej. O wolnym czasie raczej nie ma tutaj mowy. Oczywiście, opiekun ma wychodne, jak w normalnej pracy, ale nie jest to nagminne i może odbywać się jedynie wtedy, gdy rodzina może zająć się starszą osobą. A nie jest to zbyt często. W końcu po to zatrudnia opiekunkę, aby móc zajmować się własnymi sprawami, bez martwienia się, czy starsza osoba wzięła leki lub coś zjadła.

Praca opiekuna osoby starszej nie jest więc łatwa. Może być przyjemna, jeżeli trafi się na miłą starszą osobę, która jedynie potrzebuje towarzystwa. Jednak, bardzo często schorowane osoby mają swoje humory. Często nie zachowują się racjonalnie. Dlatego trzeba przygotować się na dość niespodziewane zachowania, często niemiłe słowa, a także agresję, zwłaszcza w przypadku osób chorych na Alzheimera. Niestety, ale jest to codzienność w takiej pracy.

Kto nadaje się do pracy jako opiekun?

Wymagania wobec opiekuna osoby starszej, która ma pracować w Niemczech, to przede wszystkim znajomość języka niemieckiego, przebyte kursy medyczne oraz empatia. Przyda się również silny charakter oraz odporność na stres.

Dodaj komentarz